Zdravotní nástrahy moderní doby
Rozhlédněte se kolem sebe na zastávce autobusu nebo v tramvaji. Většina pasažérů zuřivě vyťukává cosi do svých mobilních telefonů nebo nezúčastněně hledí před sebe se sluchátky v uších. Wifi free kavárny jsou plné nahrbených postav nad notebooky. Moderní technologie používáme v podstatě nonstop, nejen mezi čtyřmi stěnami svých kanceláří či domovů. Víte, ale jaká zdravotní rizika to s sebou přináší?
Tabletový krk a smartphonový palec
Věčné hrbení se nad různými přenosnými „miláčky“ zvyšuje počty pacientů s artritidou či záněty šlach v lokti, na palci či na krku. A dokonce tyto diagnózy postihují čím dál mladší věkové kategorie. 84 % uživatelů mobilních telefonů udává občasnou bolest alespoň v jedné části těla.
Nejčastější jsou bolesti na bázi palce pravé ruky.
Řešení
Těmto poškozením zabráníme méně častým psaním textových zpráv a občasným procvičením prstů.
Bolestem v oblasti krku a ramen předejdeme držením mobilu ve výši hrudníku a vzpřímenou polohou krku. Tablety používejte v poloze nastojato, nikoliv položené na stole. Pravidelně vstávejte a protahujte se při dlouhodobém používání.
Sluchátka vedou k problémům se sluchem
Ztráta sluchu v důsledku intenzivního zvuku dřív postihovala pracovníky na stavbách, rockové muzikanty nebo starší občany. Dnes téměř epidemicky postihuje lidi všech věků a zaměření. Je to důsledek rostoucího používání poslechových zařízení, jako jsou ipody, mobily, mp3ky apod.
A nejde jen o poškození sluchu, stále častěji se objevuje pískání, bzučení nebo zvonění v uších. Lékaře navíc vyhledávají mnohem mladší pacienti.
Dlouhodobé a opakované vystavování se zvuku nad 85 decibelů poškozuje sluch a například mp3ka puštěná na plnou hlasitost může mít i 105 decibelů.
Řešení
Dobrým řešením je pravidlo 60/60. Hudbu pomocí sluchátek do uší (pecek) neposlouchejte déle než 60 minut a pouze na 60% hlasitost. Nebo občas zkuste staromódní sluchátka na uši, která jsou bezpečnější.
Poruchy spánku způsobené svitem obrazovky
Stále častěji vědci varují, že modré světlo LED obrazovek, tedy typ, který se dnes nejčastěji užívá u komputerů, mobilů, televizí apod., může inhibovat produkci spánkového hormonu melatoninu.
Vědci se domnívají, že je to tím, že modré světlo generované obrazovkami má vlnovou délku velmi podobnou dennímu světlu, a tak si naše tělo vystavované obrazovkám i v noční dobu myslí, že je den. To s sebou nese poruchy spánku, které mohou přerůst v dlouhodobé spánkové problémy.
Řešení
Snižte během večerních a nočních hodin jas obrazovky. Ještě lepší je číst si za svitu běžné lampy nebo provést několik protahovacích a jógových cviků, ty vás na spánek připraví nejlépe.
Netradiční biorytmy
Žijeme ve světě obchodů a benzínek otevřených nonstop, ale náš 24hodinový aktivní životní styl může mít vážné zdravotní důsledky. Například když chodíme pozdě spát, zcela jinak trávíme jídlo, výsledkem pak může být obezita, ale i další zdravotní problémy. Myši chované při umělém osvětlení přibrali o 50 % více než myši chované při přirozeném světelném cyklu.
Lidé, kteří pracují v noci a spí přes den, jsou mnohem častěji postiženi srdečními onemocněními, depresemi, diabetem i rakovinou.
Jsme zrozeni k tomu žít v cyklickém opakování světla a tmy a moderní život permanentního světla tento cyklus vážně narušuje. Minimalizujme proto náš večerní a noční život s moderními vymoženostmi, jak jen to je možné.
Autor: Michaela Kopřivová