Pozor na sinice!
Většina z nás se ráda koupe v rybnících či přehradách, ale protože tu máme letní tropické teploty, které se střídají s ochlazením, začínají se hojně objevovat sinice. U alergiků, nebo více citlivých lidí mohou vyvolat vyrážku nebo jiné alergické reakce.
V rybnících nebo ve vodních nádržích, žije přirozeně celá řada živočichů, vodních rostlin, ale i drobných organismů. Některé jsou vidět pouhým okem, jiné pouze pod mikroskopem. Drobným, ve vodě se vznášejícím organismům se říká plankton, jež se dělí na zooplankton a fytoplankton, což jsou:
- řasy
- mohou způsobit alergie
- sinice
- většina je toxická a zdraví nebezpečná
Co mohou sinice způsobit?
- náhodný a krátkodobý kontakt vyvolá spíše alergické reakce očí, spojivek a zarudlé podráždění pokožky
- mohou se dostavit různé projevy střevních a žaludečních obtíží, malátnost a bolest hlavy
- při dlouhodobém vlivu toxinů sinic se dostaví porucha funkce jater.
- riziko se zvyšuje u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost!
- koupání ve znečištěné vodě sinicemi se nedoporučuje jak dětem, tak těhotným ženám
Pozor na vodní květ sinic, skrytý zabiják!
Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se zde v podobě zelené kaše nebo drobných až několik milimetrů velkých částeček. Takovému nahromadění u hladiny se říká vodní květ sinic, nejčastěji se vyskytuje koncem léta. V posledních letech (zejména na některých lokalitách) dochází k masovému rozvoji cyanobakterií již v průběhu června.
Pokud se ve vodě objeví vodní květ a dojde k jeho náhodnému polknutí, může následovat i vážné poškození zdraví. Netvoří-li sinice tyto květy, nemusíte se obávat, že po jednom vykoupání vážně onemocníte. Je potřeba se řádně osprchovat, abychom eliminovali i možné podráždění kůže a další alergické projevy.
Jsou to řasy nebo sinice?
Láhev se zúženým hrdlem zcela naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle.
Objeví-li se u hladiny zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" a voda přitom zůstane čirá, jedná se s největší pravděpodobností o sinice.
Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.
Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna a pozorovat, zda se ve vodě okolo kolen nevznášejí drobné zelené částečky. Pokud ano, jedná se pravděpodobně o sinice.
Zajímá vás kvalita vody ve vaší rekreační nádrži? Obraťte se na příslušnou krajskou hygienickou stanici.
Způsobilo vám koupání se sinicemi nějaké zdravotní potíže?
Autor: Lucie Regenermelová