Plavání a potápění

Plavání kojenců

Lucie Regenermelová
22.04.2010

Plaváním kojenců se rozumí činnost s dětmi od narození cca do tří let věku. Nečekejte však, že v prvním roce budete mít doma malého olympionika! Jednotlivé plavecké styly se učí až zhruba od tří let, nicméně už od malinka mohou děti trénovat správné návyky – např. zadržování dechu pod vodou, správný pohyb končetin atd.

V dnešní době je plavání hodně rozšířená zábava maminek a jejich malých ratolestí. Schválně používám slovo zábava, protože si myslím, že o tom hlavně by to mělo být. Na druhou stranu správně vedené lekce plavání přináší krom zábavy i další klady.

Pozitiva plavání kojenců

Otužování: Voda v bazénech se nejčastěji pohybuje kolem 30°C. Děti, které pravidelně plavou, jsou méně nemocné, protože se jejich organismus učí vyrovnávat se změnou teplot.

Správný tělesný vývoj: Děti si procvičují svaly páteře, šíjové i břišní svaly, potápěním také zvětšují kapacitu plic a posilují krevní oběh.

Nové podněty: Děti si zvykají na nové prostředí, skupinku jiných dětí a mají radost z kontaktu s rodičem. Často je plavání bráno jako rodinná aktivita, které se účastní oba rodičové. Celé plavání je postaveno na říkankách, básničkách a písničkách, takže i maminka procvičuje svou hlavu.

Plavání se nejčastěji dělí podle věku dětí

  • Děti od 6 týdnů do půl roku

Pro tyto dětičky existuje "vaničkové plavání", kdy buď instruktorka dochází do bytu a učí plavat maminku s dítětem ve vaně, nebo některé kluby mají vaničky ve svých zařízeních. Vždy plave ve vaně jen jedno dítko. Miminkům se ve vodě většinou líbí, připomíná jim prostředí, v němž se 9 měsíců vyvíjela a proto je teplá voda (začíná se na 37°C a postupně se teplota snižuje k 30-32°C) uklidňuje. Maminka se učí základní úchopy dítěte. Začíná se i s nácvikem potápění dítěte na signál. Často bývá součástí lekce i ukázka masáží kojenců.

  • Děti od 6 měsíců do 4-5 let

Toto plavání již probíhá v bazénech. Dítě plave s rodičem a používají se různé pomůcky. Děti loví hračky, skáčou do vody, podplavávají překážky. Děti si zvykají na fyzikální vlastnosti vody a nadlehčovací pomůcky.

  • Starší děti

Tyto děti plavou v bazénu a samostatně, bez rodičů, se učí jednotlivým plavacím technikám.

Výběr plaveckého klubu:

  • zjistěte si všechny možnosti ve vašem okolí
  • informujte se na reference daného klubu – nejlepší vizitka jsou spokojené maminky ve vašem okolí
  • ujistěte se, že všechny plavací tety mají absolvovaný kurz pro instruktorky novorozeneckého a batolecího plavání
  • zjistěte si, jaké jsou podmínky nahrazování jednotlivých lekcí (může se stát, že vaše dítě bude delší dobu nemocné, tak abyste nebyli nemile překvapeni, až zjistíte, že můžete nahradit např. jen dvě lekce – navzdory tomu, že jste všechny řádně zaplatili a včas omluvili)
  • zjistěte si, zda daný bazén splňuje veškeré hygienické podmínky pro plavání kojenců
  • dobrou vizitkou každého klubu jsou “lekce na zkoušku”, které můžete absolvovat před zahájením kurzu a teprve podle svých prvních zkušeností a dojmů se rozhodnout pro zaplacení celého kurzu. Lekce na zkoušku jsou od toho, aby vám usnadnily rozhodování.                                               Také se může stát, že vaše dítě bude poprvé v bazénu plakat, nenechejte se tím hned odradit, důvodem nemusí být to, že je mu plavání nepříjemné, ale může to být cizí prostředí, cizí lidé, zvláštní osvětlení, akustika – no prostě dítě může reagovat na tisíc různých věcí, v takovém případě neztrácejte trpělivost a zkuste další lekci. Naprostá většina dětí plavání miluje a nejspíš i vy máte doma malého vodníčka :-)
  • informujte se na počet dětí ve skupince. Zpravidla čím míň dětí, tím lépe. Jedna lekce trvá 30 minut a je rozdíl, jestli se plavací teta věnuje 5 dětem nebo 9.

 

Chodíte i vy plavat s vaším drobečkem a jak se mu tam líbí?

Autor: Lucie Regenermelová

Zázvor proti viróze a nachlazení
Pozdrav slunci – jóga pro každý den

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...