Péče o tělo

Kosmetika může být i zrádná

Jitka Suchánková
06.02.2013

Kosmetické přípravky sice fungují jako zkrášlující či omlazující prostředky, zároveň však mohou zvyšovat citlivost pokožky a způsobovat alergické reakce. Působí na všechny věkové kategorie, muže i ženy. Vzhledem k tomu, že ženy používají kosmetiku výrazně častěji než muži a děti, mají logicky alergické reakce mnohem častěji.

Kontaktní senzibilizaci (zvýšenou citlivost) mohou vyvolat kterékoliv kosmetické výrobky, které přicházejí do styku s kůží nebo sliznicí. Jedná se zejména o šampony, barvy na vlasy, krémy, mýdla, antiperspiranty, deodoranty, laky na nehty, rtěnky, make-upy, řasenky a další.

Nepříznivé reakce na kosmetiku

  • pálení
  • píchání
  • svědění kůže
  • zarudnutí

Zajímavé je, že kontaktní dermatitida se nevyskytuje pouze na místech, která přišla do styku s daným kosmetickým přípravkem. Většinou se problémy vyskytují v oblasti kolem očí, rtů, na čele, na krku i jinde po těle.

Například rtěnky způsobují zánět rtu a nehtová kosmetika vyvolává reakce nejen na prstech, ale i na obličeji.

Není vzácná ani alergická reakce dětí na kosmetiku matky nebo člověka, který o ně pečuje.

Alergeny kosmetických přípravků

Nejčastějšími alergeny kosmetických přípravků jsou vonné komponenty, konzervační látky a peruánský balzám.

Vonné komponenty

Lyral – testuje se jako samostatný alergen. Je obsažen ve vodách po holení, toaletních vodách, deodorantech, antiperspirantech, mýdlech, šamponech, pěnách do koupele.

Farnesol – je přítomen v řadě éterických olejů, přidává se i do cigaret. Je přírodním pesticidem pro roztoče a feromonem pro další hmyz.

Peruánský balzám

Jde o alergen přírodní povahy, pochází ze stromu vonodřev balzámový (myroxylon balzamum). Používá se extrakt nebo destilát. Pro peruánský balzám je charakteristická senzibilizace vzrůstající spolu s věkem.

Konzervační látky

Kontaktní senzibilizace na konzervační přípravky roste s věkem a ženy bývají postiženy ve větší míře. Setkáváme se s ní zejména u ekzematiků. V posledních letech se zdrojem kontaktní senzibilizace na konzervační látky staly vlhčené ubrousky a ubrousky pro intimní hygienu.

Některé konzervační látky:

  • Isothiazolinony – organické sloučeniny, mají baktericidní a fungicidní účinky
  • Methyldibromoglutaronitril – účinkuje proti bakteriím, kvasinkám a plísňovým houbám
  • Formaldehyd – antimikrobiální účinek
  • Parabeny (lanolin, černá hena)
  • Glukosidy
  • Kopolymery
  • Terpeny
  • Éterické oleje

V naší moderní době se setkáváme se stále větším množstvím kosmetických přípravků a s tím ruku v ruce i se zvyšujícím se množstvím alergizujících látek. Je třeba věnovat důkladnou pozornost složení používané kosmetiky.

Autor: Jitka Suchánková

Jarní očista
Dětská hyperaktivita a “éčka” v potravinách

Další články

Naučte své děti jíst zdravě
Zdravá výživa

Naučte své děti jíst zdravě

24.01.2013

Vánoční svátky jsou již dávno pryč a vy se snažíte dojídat poslední zbytky dobrot. Stop! Přestaňte se přejídat a vykročte do nového roku zdravě. Jak ale přesvědčit rodinu a hlavně ...

Pijme horkou vodu
Voda a hydratace

Pijme horkou vodu

22.01.2013

Číňané jsou mimo jiné známí také tím, že jejich běžným nápojem je teplá či horká voda. Naopak Evropanovi se může zdát tento zvyk poněkud výstřední a nenormální. Horká voda je pro n ...