zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - dětská chůvička

Hanka Bednářová
19.01.2017

Dříve než se rozhodnete pro koupi některé z pomůcek pro děti, je třeba vzít v úvahu všechna pro a proti. Jsou to skutečně pomůcky pro děti, nebo slouží spíše pro nás? Každý na to má jinou odpověď. Záleží na situaci, podmínkách, kde a jak žijeme, jaký máme názor na výchovu dítěte a také kolik energie jsme ochotni pro své pohodlí či nepohodlí obětovat.

Dětská chůvička - poradíme vám s výběrem

Miminko spí ve své postýlce nebo venku v kočárku a vy si potřebujete něco zařídit. Je nutné pověsit prádlo, uvařit, přišla vám návštěva a chcete mít jistotu, že je dítě v pořádku, i když se vzdálíte. Pro tento případ je ideální dětská chůvička. Díky chůvičce se můžete pohybovat v jiné části domu či na zahradě, přitom máte přehled, jestli dítě dál spokojeně spinká, brouká si nebo pláče.

Na trhu existuje spousta druhů. Můžete si pořídit chůvičku analogovou, digitální nebo videochůvičku. Trochu jinou kategorií je monitor dechu, ale lze najít chůvičku i s touto funkcí. Záleží, co od tohoto přístroje očekáváte, kolik jste ochotni investovat apod.

Druhy dětských chůviček

Analogová chůvička

Analogová chůvička je vhodná do méně obydlených částí (vesnice nebo okraj města). V opačném případě může dojít k rušení signálu či zkreslení přenášeného zvuku. Analogová chůvička pracuje většinou na nižší frekvenci, má malý počet přenosových kanálů. Z tohoto důvodu se již tolik nevyužívá. Pokud ale hledáte dětskou chůvičku jen na chalupu, může být pro vás ta pravá. Oproti digitální chůvičce jí v přenosu zvuku nebrání stromy.

Digitální chůvička

Digitální chůvička je naopak vhodná do města a hustě obydlených oblastí. Doporučuje se vybírat chůvičku, která má nejvíce kanálů (systém DECT nebo JINÝ). Tyto chůvičky mají vlastní systém, jímž chrání přenos mezi sebou. Nabízí se i varianta těchto chůviček s vibračním upozorněním, kterou mohou využít i hluchoněmí, případně je můžete nosit v kapse jako mobilní telefon. Digitální chůvičky si samy upraví vhodný kanál pro přenos zvuku. Bývají na dálkové ovládání a můžete přes ně ke svému miminku mluvit.

Videochůvičky

Videochůvičky jsou určeny spíše do malých bytů a na místa, kde přenos neruší zdi a stromy. Kvalitu přenosu ovlivňuje i počet používaných zařízení pracujících na stejných frekvencích, např. wi-fi, mikrovlnná trouba. Nevýhodou videochůvičky je její kratší dosah oproti klasické chůvičky přenášející pouze zvuk. Využít ji můžete maximálně na vzdálenost 10 - 50 metrů.

Monitory dechu

Monitory dechu se řadí mezi speciální elektronické chůvy. Jejich název není zcela vypovídající, jelikož monitorují pohyb. V zahraničí se správně označují jako Movements monitors. Jakmile nezachytí žádný pohyb, spustí se alarm, kterým vás přivolají. Monitory dechu jsou oblíbené v porodnicích. Nejdokonalejší monitory dechu jsou bezdotykové monitory, ty fungují na principu hlídání dechu podle pohybu hrudníku dítěte. Monitory dechu se rozdělují na klasické deskové, deskové monitory dechu a chůvička v jednom a přenosné monitory dechu, připevňující se na plíny.

Elektrosmog - jedna z hlavních nevýhod dětských chůviček

Mezi nevýhody dětských chůviček, o kterých se moc nemluví, patří elektrosmog. Elektrosmog vzniká následkem používání wi-fi signálu, bezdrátových telefonů, venkovních vysílačů apod. Jde o zatížení prostředí umělými magnetickými poli, kterým se živé organismy neumí bránit. Vědecké výzkumy dokazují, že negativně ovlivňuje imunitní, nervový, psychický a hormonální systém. Před jeho vlivem bychom měli chránit především děti, jejichž organismus se teprve vyvíjí. Následkem přetížení organismu elektrosmogem může být snížená imunita, častá nemocnost, migréna, špatný spánek nebo deprese. Máme-li chronicky nemocné dítě, může být mimo jiné na vině právě elektrosmog.

Zdá se vám to přehnané? Dětská chůvička se běžně doporučuje dávat od dítěte na vzdálenost 1 - 1,5 m. Jedna chůvička dokáže vydat tak silný signál, jako by mělo dítě u hlavy 4 mobilní telefony nebo 3 zapnuté wi-fi routery.

Pokud jste se pro dětskou chůvičku rozhodli, je vhodné pořídit si chůvičku, kterou lze nabíjet ze sítě i baterkami. A zároveň takovou, která vás upozorní na to, že jste mimo signál, případně se vybily baterie.

Přečtěte si také:

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka

Zdroj: www.babyweb.cz, www.elektrosmog-zony.cz, www.monitory-dechu.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Pilonidální sinus
Potraviny, které nás v zimě zahřejí

Další články

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...

Šátkování - módní trend, nebo užitečný pomocník?
Péče o dítě

Šátkování - módní trend, nebo užitečný pomocník?

V dnešní době existuje nepřeberné množství šátků lišících se barvou, vzorem, složením a nosností. Šátek se stal pro mnohé módním doplňkem, kterému věnují pomalu větší pozornost než ...