zdroj: pixabay.com
Opalování

Dodržujte zásady bezpečného opalování, zpomalíte stárnutí pleti!

Veronika Tůmová
19.07.2017

Opalování k létu patří, jde však o stále náročnější zatěžkávací zkoušku pro naši pokožku. Sílu slunečních paprsků stále velká většina z nás hodně podceňuje, opalovací kosmetiku tak používáme buď nesprávnou, nebo jen v minimálním množství.

Kůže má sice rychlou regenerační schopnost a po každém spálení se poměrně rychle zahojí, následky každého nezodpovědného opalování se v ní však ukrývají dál. Po čase se tak začnou projevovat buď předčasným stárnutím pokožky, nebo i zdravotními problémy.

Typické projevy spálení kůže

V důsledku neopatrného slunění a nadměrné dávky slunečního záření, zejména typu UVB, se na kůži objeví typické a těžko přehlédnutelné příznaky popálení. Kůže zrudne, svědí, pálí či bolí, v horším případě se objeví i puchýře. K těmto projevům nezodpovědnosti při opalování se může přidat nevolnost, teploty, úžeh nebo úpal. Spálení kůže od slunce vrcholí typickým, svědivým a nevzhledným olupováním vrchní vrstvy pokožky.

Spálení od slunce je velkou komplikací pro atopiky

Lidem s atopickým ekzémem je známo, že mírné dávky sluníčka atopické pleti prospívají. Při nešetrném opalování a spálení kůže od slunce však může naopak dojít k dlouhodobému zhoršení ekzému a jeho příznaků. Spálená kůže více svědí a je ještě více vysušená, což je znatelná a nezanedbatelná komplikace pro každého, kdo dlouhodobě bojuje s tímto problémem.

První pomoc při spálení od slunce

Pomoci mohou krémy s kortikoidy ke krátkodobému ošetření nejhůře postižených míst, běžné léky proti bolesti, kosmetika s chladivým účinkem nebo obklady s obsahem aloe vera, panthenolu, vitaminu E apod. V prvních chvílích je důležité pokožku řádně ochladit - studené obklady, led, studená sprcha. Doporučují se také zábaly z bílého jogurtu, tvarohu nebo smetany. Podobně účinnými pomocníky na spálení jsou i měsíčkový nebo levandulový olej, který nevtíráme, ale jemně vklepeme prsty do pokožky.

Jak se nejlépe chránit před sluncem a předejít spálení pleti?

Přípravky pro opalování by měly chránit jak před UVB, tak i před UVA zářením. Měly by být fotostabilní - tedy chránit stejně účinně bez ohledu na intenzitu slunce. Vhodná je také voděodolnost, aby účinky přípravku neslábly vlivem pocení a po koupání. Opalovací kosmetiku používejte před každým pobytem na slunci, potírání často obnovujte, po koupání a utírání jej znovu naneste a přípravkem nešetřete ani v citlivějších oblastech, např. v obličeji. Používejte pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle, dodržujte pitný režim a omezte pobyt na slunci mezi 11. a 16. hodinou odpolední, kdy je síla UV záření nejintenzivnější.

Zdroj: proalergiky.cz, ahaonline.cz, prokrasnetelo.cz, krasna.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Hirschsprungova choroba - vzácné onemocnění s příznaky zácpy
Průvodce zmrzlinami - jak poznat kvalitní zmrzlinu?

Další články

Hrášek - chutný zdroj vitamínů a minerálů
Ovoce a zelenina

Hrášek - chutný zdroj vitamínů a minerálů

Hrášek je oblíbená a nenáročná zelenina, která se pěstuje na většině zahrádek. Čerstvý hrášek mají rády i děti. Pokud nevlastníte zahrádku, můžete si jej vypěstovat i v truhlíku ne ...