Když nás zuby přestanou poslouchat
Termínem bruxismus se označují noční rytmické pohyby dásní neboli skřípání, tření a cvakání zubů o sebe. Jedná se o poruchu spánku, která znepříjemňuje život, čím dál více lidem na světě. Až 70% populace postihne jednou za život bruxismus, naštěstí v nepatologické podobě a s téměř nulovými následky. Velmi často se s ním setkávají rodiče u svých dětí, jež trpí nějakým infekčním onemocněním a bolestmi.
Bruxismus je porucha spánku patřící do skupiny parasomnií. Ve své patologické podobě je zaznamenána u 8 - 10% populace, procento však neustále roste. Častěji se vyskytuje u mladších generací.
Většina lidí se o své poruše dozví od svých partnerek a partnerů, kteří nemohli zamhouřit oka v důsledku nadměrné aktivity žvýkacích svalů jejich drahých poloviček. Stane-li se to jednou či párkrát za život, lze nad tím mávnout rukou. Pakliže je to však běžnou součástí života nelze již nekvalitní spánek, urputné bolesti a zničené zuby přecházet bez povšimnutí.
Co způsobuje nemoc, lze jen předpokládat
Definovat obecně platnou příčinu onemocnění není možné, neboť nikdy nebyla fakticky odhalena. Vždy záleží na konkrétním jedinci a jeho predispozicích. Většinou však bývá dávána do souvislostí s psychickými a fyziologickými vlastnostmi člověka, zvýšeným stresem, nervozitou, mozkovými transmitery, genetickými vlohami a spánkovými poruchami jako je například syndrom spánkové apnoe (zástavy dechu).
Uvádí se, že riziko bruxismu roste u lidí, kteří nadměrně konzumují alkohol, kávu a tabák či užívají drogy.
V některých publikacích se můžeme setkat s rozdělením bruxismu na primární, kde jeho příčina není odhalena a na sekundární, se známou příčinou, čímž může být: vedlejší účinek některých léků, užití kokainu či extáze, Parkinsonova nemoc, deprese, apod.
Důsledky onemocnění
- Bolest uší, hlavy, čelistí, čelistního kloubu v důsledku přetížení žvýkacích svalů.
- Lámání zubů, obroušení a popraskání zubní skloviny: dojde k odhalení dentiny a zuby jsou citlivější na teplo, chlad, kyselost a dotek.
- Poruchy čelistního kloubu (nelze plně otevřít ústa, bolest při žvýkání, přítomnost tzv. zvukových fenoménu: lupání, apod.).
- Záněty dásní a okostice.
- Důsledky nekvalitního spánku, postiženého budí partner, který sám nemůže spát.
Postupy v léčbě
- První kroky nemocného většinou směřují k zubaři, ten může předepsat nejrůznější dlahy, chrániče a vložky mezi zuby, které zabrání dalšímu tření a ničení zubů. Jejich nošení je pro pacienty velmi často bolestivé, také uvádí, že se jim těžce usíná s cizím předmětem v ústech, nicméně je to nevyhnutelné.
- Často se užívají nejrůznější léky pro uvolnění svalstva, dále psychofarmaka na zmírnění úzkosti a nervozity (např. clonezepan).
- Doporučuje se navštívit psychologa a podstoupit vhodnou, individuálně stanovenou terapii.
- Nacvičit si relaxační techniky před usnutím.
Vybírat si vhodné nápoje a stravu pro navrácení původní síly zubům, zvláště pak tu se zvýšeným obsahem vápníku (mléko, sýry, tvrdá voda, brokolice, ořechy), fluoru (voda, mořské ryby, čaj) a hořčíku (mléčné výrobky, zelené části rostlin, obilniny, luštěniny
Slyšeli jste už někdy o bruxismu? Trpíte bruxismem?
Autor: Veronika Iblová