Rakovina ústní dutiny - strana 1
Rakovina dutiny ústní je souhrnný název pro nádory, které se vyskytují v dutině ústní. Řadí se sem nádor úst, jazyka, slinných žláz, mandlí a hltanu.
Její riziko vzniku je vyšší u mužů nad 40 let a souvisí převážně s rizikovými faktory. Pro tyto druhy rakoviny (vyjma slinných žláz) jsou společné rizikové faktory, mezi které patří vykouření více jak 30 cigaret denně a nadměrné pití alkoholu. Dále se také vyskytuje u lidí, kteří žvýkají tabák. O rakovině dutiny ústní se dříve mluvilo především u mužů, kteří kouřili dýmky. U nádorů slinných žláz se spojitost s těmito neřestmi dosud nepotvrdila.
Celkově nádory dutiny ústní nemají nejprve příznaky a poté se dle umístění nádoru specifikují. Jako společný příznak mývají zduření lymfatických uzlin na krku, jelikož buňky nádorů jsou krví a lymfou přenášeny dále do těla, jsou první svodné uzliny místem metastázy (typické pro rakovinu prsu, kdy jsou metastázy v uzlinách v podpaží). Může se tedy objevit zhoršené polykání, krvácivost v ústech, pálení a bolesti v krku, zduření místa nádoru jeho rozrůstáním.