Onemocnění jater

Očista jater

Milena Mocková
14.05.2013

Bez pomoci jater se neobejde fungování prakticky žádného orgánu. Játra jsou nezastupitelným orgánem při detoxikaci organismu.

Játra jsou největší žlázou a orgánem dutiny břišní. Nacházejí se na pravé straně pod bránicí, mají klínovitý tvar. Mají detoxikační funkci a jsou centrem metabolické výměny a filtrem, úložištěm důležitých látek.

Při dlouhodobém špatném životním stylu se v játrech postupně ukládá tuk a dochází ke ztukovatění - steatóza jater. Tato metabolická porucha jater postihuje ve vyspělých zemích každého čtvrtého člověka. Příčinou je hlavně vysoce kalorická potrava a alkohol. Pokud se ztukovatění jater zanedbá, může se vyvinout i cirhóza jater.

Další onemocnění jater zapříčiňuje nadměrné užívání léků, ale také infekční nemoci, jako je mononukleóza nebo žloutenka. Tyto nemoci se šíří velmi rychle. Proti žloutenkám typu A a B se dá chránit očkováním, proti mononukleóze zatím žádné očkování neexistuje.

Játra si zaslouží, abychom jim čas od času odlehčili. Jarní detoxikace celého těla by se proto jater měla týkat ve větší míře. Prvním krokem by mohla být dieta. Zatímco cílem většiny diet je redukce přebytečných kilogramů nebo oživení jídelníčku, jaterní dieta má za úkol odlehčit především játrům. Vesměs se drží na lékařské doporučení po prodělání nemoci zatěžující játra. Neznamená to ale, že by se některé zásady nemohly dodržovat jen tak, třeba v rámci detoxikace.

Jaterní dieta

Pacienti s nemocnými játry musí držet jaterní dietu poměrně dlouho, minimálně půl roku. Úprava jídelníčku spočívá hlavně ve vynechání živočišných a rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit. Nedoporučuje se cibule, česnek a bujóny. Z pečiva se smí jíst pouze starší, okoralé kousky nebo netučné dietní koláče.

U diety jater je absolutně zakázaný alkohol, jehož konzumace játra velmi zatěžuje.

Při přípravě jídel se suroviny nesmí smažit, grilovat a ani pečení není vhodné. Při dietě jater se doporučuje vařit na vodě, dusit, popřípadě upravovat jídla na teflonové pánvi bez použití tuku.

Při jaterní dietě se používá olivový nebo řepkový olej, sádlo je vyloženě nevhodné. K účinným podpůrným a léčivým bylinkám při onemocnění jater patří například zeměžluč, kořen pampelišky, vlaštovičník, měsíček lékařský či ostropestřec mariánský, který je výborný i na detoxikaci jater.

 

Zkoušeli jste někdy dobrovolnou „jaterní“ dietu v rámci očisty jater?

Autor: Milena Mocková

Arteterapie – léčba uměním
Děti a špína

Další články

Hubnutí po padesátce
Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně ...

Hemofilie – královská nemoc
Hemofilie

Hemofilie – královská nemoc

25.04.2013

Královská nemoc se hemofilii říká podle nejznámější přenašečky v historii, královny Viktorie. Jde o vzácnou geneticky podmíněnou poruchu srážlivosti krve. Projevuje se nadměrnou kr ...

Léčivá síla eukalyptu
Bylinky

Léčivá síla eukalyptu

24.04.2013

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afrik ...