Noční můry

Noční můry dětí

Veronika Tůmová
23.03.2013

Je vaše dítě přes den spokojené, hravé a veselé, ale v noci se budí s křikem a pláčem a mnohdy není k utišení? Co může způsobovat dětské noční děsy? Dá se jim předejít? Je třeba se jimi znepokojovat?

Noční můry trápí především samotné dítě, ale mohou vystrašit i rodiče,  které může napadnout, pokud dítě mělo vcelku normální den bez stresových či špatných zážitků, zda před spaním nevidělo třeba v televizi něco, z čeho pak mohly zlé sny vzniknout. Co můžeme udělat, abychom svým dětem vrátili klidný, nerušený spánek?

Mohou zlé sny ublížit psychice dítěte?

Přestože noční můra může značně vyděsit dítě i vás, není třeba panikařit a hned uvažovat o možné psychické poruše dítěte nebo o hrozbě jejího vzniku. Zlé sny jsou zcela normální a psychiku dětí neohrožují.

U malých dětí v předškolním věku jde o běžnou záležitost, dítě se tak může vyrovnávat s novými událostmi a zážitky, s něčím, co je pro ně těžko zařaditelné.

U starších dětí už mohou být na vině špatné zážitky nebo vypjaté situace předchozího dne, např. posměch ve škole, hádka s kamarádem, špatné známky, konflikt rodičů atd.

Noční děsy a noční můry

Na první pohled stejné pojmy, přesto je však mezi nimi rozdíl. Noční děsy se dostaví obvykle brzy po usnutí a mají velmi krátké trvání. Zato jsou však velmi intenzivní a dítě se během krátké chvíle probudí velmi vyděšené, pláče, křičí, někdy i kope a bije rukama kolem sebe, v důsledku strachu se mu znatelně zrychlí srdeční tep.

Po utišení a uklidnění ve vaší náruči však může znovu brzy klidně usnout. Pokud se zlý sen vrátí, obvykle už nejde o tak silný noční děs a dítě se uklidní i samo. Ráno si většinou na nic nepamatuje.

Noční můry se projevují obvykle až v druhé polovině noci. Jde o úzkostné stavy a komplikované, často velmi živé sny, které se zdají být stále reálnější nebo děsivější, až vedou k probuzení.

Takový sen pak už může znamenat problém v tom, že dítě se bojí znovu usnout a vyžaduje pozornost a přítomnost někoho z blízkých ve svém pokoji nebo chce spát s rodiči v posteli.

Rituály před usnutím navodí klid a pocit bezpečí

Pokud si nejste vědomi, že by vaše dítě bylo často vystavováno stresu, mělo problémy s chováním ve školce či ve škole a neprožilo-li emocionálně náročnou situaci, není důvod k obavám, že by mohlo jít o poruchu, zvlášť když se dítě nebudí extrémně často.

Můžete mu však pomoci, aby usínalo s pocitem klidu a bezpečí ve vaší blízkosti, což vám usnadní dodržování rituálů před spaním:

  • pozor na přejídání těsně před spaním, plný žaludek brání usnutí a udržuje v činnosti i mozek, což může být nakonec i původem zlých snů
  • hraní nebo cvičení před spaním dítě pobaví a příjemně unaví, rozhodně je vhodnější než televize. Pokud zapojíte televizní program, vsaďte na Večerníček nebo jiné pohádky. Určitě nenechte dítě sledovat drsné akční filmy, už dávno nevysílané až po desáté.
  • večerní koupel a čtení pohádky na dobrou noc dítě zaručeně zklidní a navodí příjemný pocit bezpečí
  • při probuzení dítěte ze zlého snu zachovejte klid, pochovejte ho, hlaďte je po zádech a vláskách, potichu utěšujte, rozsviťte slabé světlo a počkejte, dokud se úplně neuklidní

Ať jste sebevíc unavení, nereagujte podrážděně a nevyčítejte dítěti, že se třeba ve spánku pomočilo.

S větším dítětem si ráno můžete o zlých snech promluvit, a ujistit ho, že je občas má každý.

 

Autor: Veronika Tůmová

Hlídejte si své zdraví
Co by mělo umět dítě v batolecím věku?

Související články

Další články

Hlídejte si své zdraví
Zdraví muže

Hlídejte si své zdraví

19.03.2013

Klasické projevy nachlazení (rýma, kašel, horečka) nejsou jediné signály toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké příznaky není radno podceňovat? V tomto článku se zkontrol ...

Hořčík v našem těle
Vitamíny a minerály

Hořčík v našem těle

15.03.2013

Hořčík je jeden z nejdůležitějších a nejrozšířenějších prvků vůbec. Jeho význam pro lidský organismus i pro žití samotné je obrovský - bez hořčíku by nebyl život. Je zdrojem energi ...

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...