zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Plicní emfyzém - rozedma plic

Veronika Tůmová
30.10.2017

Rozedma plic neboli plicní emfyzém (latinsky Emphysema pulmonum), je chronické plicní onemocnění způsobené trvalým poničením či zaniknutím přepážek plicních sklípků. Předpokládá se, že k němu dochází v důsledku působení enzymů na jejich stěnu, tyto enzymy se uvolňují z bílých krvinek při projevech zánětu.

Vyvolání zánětu je obvyklou zbraní bílých krvinek v případě ohrožení plic virem nebo bakteriemi, stejnou reakci však vyvolává například i cigaretový kouř. Dlouhodobě uvolňované enzymy tak nakonec nerozkládají vetřelce - cizorodého mikroba, ale naše vlastní plicní sklípky, čímž je na velký zdravotní problém zaděláno.

Co je rozedma plic?

Takto nemocný člověk pak nemůže normálně vydechnout vzduch ven z plic a ten je v nich zadržován. Postupně dochází k rozsáhlejšímu poškození plicních sklípků a funkční tak zůstává stále menší část plic, která zajišťuje dechovou výměnu mezi plicní tkání a krví. Rozedma plic také znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest a představuje úbytek plicní tkáně. Plicní emfyzém může být vrozený, plicní sklípky mohou mírně degenerovat i v důsledku stáří, hlavní příčinou je však bezesporu kouření, a to i pasivní. Rozedma plic se projevuje častěji u mužů, u žen kuřaček však její výskyt stoupá. Chronická astmatická bronchitida je také stále častějším onemocněním lidí v pokročilém věku.

Rozedma plic a její příznaky

Pacient s plicním emfyzémem trpí dušností a v důsledku špatného okysličení krve je i znatelně unavený či podrážděný. V jeho plicích vznikají dutiny, které se plní vzduchem a mohou prasknout. Pokud jsou tyto dutiny vyplněné také hnisem, pacient trpí kašlem, snaží se hnis vykašlat. K dalším příznakům mohou patřit tzv. paličkovité prsty a bolesti hlavy. Za jednu z příčin se považuje také nerovnováha mezi enzymy štěpícími proteiny a látkami, které přirozeně tlumí jejich reakci. Další a podstatná příčina je pak zcela prokazatelně kouření.

Léčba rozedmy plic a způsob vyšetření

Plicní emfyzém se nedá zcela vyléčit, lékaři však mohou pomoci udržet stav pacienta co možná nejdéle bez zhoršujících se příznaků nemoci. Pacient má absolutní zákaz kouření a je mu podáván kyslík. Je možné podstoupit i částečné odstranění poškozených částí plic, jediným úplným řešením pak může být transplantace plic. Součástí lékařského vyšetření při podezření na plicní emfyzém je zjištění anamnézy - historie plicních onemocnění v rodině pacienta. Rentgenové vyšetření pak spolehlivě odhalí změny na plicích, spirometrie ukáže dechovou křivku, podle které se pozná, jak plíce fungují.

Kdy vyhledat lékaře a jaké jsou možné komplikace rozedmy plic?

Lékaře bychom měli vyhledat při déletrvajícím, urputném a neustupujícím kašli, trvalé či časté únavě a bolestech hlavy.

Komplikací onemocnění může být chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale i pneumotorax - prasknutí plic, které může mít i fatální následky. Další komplikací je selhávání srdce.

Velká část pacientů o svém onemocnění dlouho neví, výskyt nemoci je i proto na vzestupu. V současnosti na toto plicní onemocnění a jeho komplikace umírá více lidí než např. na astma.

Zdroj: Ceskenemoci.cz, Mojezdravi.cz, Rozedma-plicni-emfyzem.nasclovek.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak fungují filtrační konvice a kdy se nám vyplatí?
Jak se zbavit bradavic?

Další články