zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Elektronické recepty - pro a proti

Jitka Suchánková
01.11.2017

Elektronické recepty jsou ožehavým tématem posledních dnů. Pomůžou lékařům a lékárníkům a ušetří jim práci, nebo zlikvidují spoustu starších lékařů, kteří díky této moderní inovaci raději zavřou své ordinace?

Elektronické recepty u nás zavedl zákon už v roce 2007, ale v platnost má vstoupit teprve začátkem roku 2018. Každá novinka prochází takzvanými porodními bolestmi. Nejvíce rozruchu u elektronických receptů přinesla jejich striktnost bez možnosti jakékoliv benevolence, respektive bez možnosti souběžného působení starého a nového způsobu. Elektronické recepty prostě od 1. 1. 2018 vejdou v platnost a pro lékaře nebude existovat jiná možnost, jak napsat recept.

Co obnáší psaní elektronických receptů?

V první řadě se jedná o jisté zkušenosti v oblasti zacházení s internetovou sítí. Velice žádoucí až snad i bezpodmínečná je také znalost technických náležitostí, které s danou problematikou úzce souvisí. Pro bezproblémové užívání elektronických receptů je třeba též mít přístup k vysokorychlostnímu internetu a samozřejmě také kvalitní tiskárnu.

Místo razítka a podpisu lékaře bude recept opatřen tzv. elektronickým podpisem, kvalifikovaný certifikát si musí každý lékař opatřit.

Co se stane, když lékař udělá na receptu chybu, kterou objeví magistr v lékárně? Nebude to zrovna příjemné, doposud mohl lékárník chybu opravit (po telefonické dohodě), v novém systému však bude muset lékař napsat a pacientovi vydat recept nový.

Co když lékaři s elektronickými recepty neuposlechnou?

Varianta, že lékaři nebudou respektovat nový zákon o elektronických receptech, samozřejmě existuje. Tito lékaři se pak ale vystavují riziku velkých finančních postihů, které spadají řádově do milionů.

Jak bude e-recept vypadat?

Nejčastější forma e-receptu bude jakási papírová průvodka s kódem, opatřená navíc elektronickým podpisem. Existují ale i další možnosti přímo ve vašem mobilním telefonu nebo jako bezpečně zašifrovaný dokument v e-mailu.

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

A co na to říkají lékárníci?

Přestože by měly elektronické recepty usnadnit a urychlit práci lékárníkům, kteří nebudou muset recepty přepisovat, praxe bude pravděpodobně jiná. Administrativa při výdeji léků se totiž podle předběžných odhadů prodlouží minimálně dvakrát, a to není zrovna lichotivá představa.

Jak to všechno bude s vydáváním a používáním nových elektronických receptů, to už všichni zjistíme zhruba za dva měsíce. Nezbývá než doufat, že všechny výše zmíněné obavy ze zavedení se v praxi nakonec neprojeví.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Jak se zbavit bradavic?
Avokádo - pro člověka lék, pro zvířata jed

Další články

Červená řepa - pro zdraví a sílu v době podzimu
Vitamíny a minerály

Červená řepa - pro zdraví a sílu v době podzimu

18.10.2017

Červená řepa je v našich podmínkách přirozeně se vyskytující plodinou a její přínos pro naše zdraví je ne-li opomíjený, pak určitě nedoceněný. Může snad za to fakt, že mnozí z nás ...