Rada: Kopřiva- listy této rostliny mají význam při léčbě ekzému a senné rýmy
Rada: Odvar z kopřivy pomáhá proti lupům. Vezměte cca deset deka suchých listů a společně se lžící octa je povařte v litru vody. Nálev sceďte a po vychladnutí použijte jako vlasovou koupel. Neoplachujte ho!
Rada: 5 vrchovatých hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 2 l studené vody pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě 5 minut vyluhovat. Oplachujeme hlavu po každém umytí
Rada: Liečenie čajom z pŕhľavy, piť aspoň tri až štyri šálky denne, alebo využiť sedacie kúpele z prasličky na zlepšenie prekrvenia obličiek
Rada: Denně 3-4 šálky, kopřivový čaj. V průběhu dne přidáme 3lžičky švédskych kapek. Kopřivový čaj je na všechny alergie
Rada: Pokud hlavně děti trpí po snězení jahod kopřivkou, smíchejte jahody s medem, se smetanou či jinými mléčnými výrobky.
Rada: Proti hemoroidům je znám prostředek a to 1 lžíce čerstvé kopřivové šťávy denně.
Rada: Smíchej lžičku kopřivové tinktury a čtvrt litru vody. Vzniklou směsí si masíruj vlasy a neoplachuj
Rada: Na chudokrevnost pijte často čaj z mladých kopřiv.
Rada: Často jezte kopřivový špenát s obsahem železa.
Rada: Svědění potlačují kopřivy. Mladé kopřivy spařte a připravte z nich salát. Může posloužit i výtažek v kapslích (lékárna).
Rada: 300 g kopřiv namočte na 12 až 15 hodin do studené vody. Poté výluh přeceďte a vlijte do vany plné teplé vody. V lázni pobuďte 30 minut a pak se zavrtejte nejméně na hodinku do postele - neprochladněte.
Rada: Sedněte si nad umyvadlo a dejte si špunt mezi zuby. Nebo na zadní stranu krku přiložte svazek studených klíčů. Náhlý chlad způsobí, že se stáhnou krevní cévy ve vašem nose.
Rada: na nemoci trávení ,podporu žaludečních šťáv, proti nadýmání používejte koriandr jako koření. Má i antiseptické účinky
Rada: 75 g kořínků pravého heřmánku rozemelte na prášek, prosijte a namíchejte do 1l. dobré žitné kořalky. Nechte 14 dní táhnout, zfiltrujte. 3 x denně po 10 kapkách.
Rada: Při chudokrevnosti si jídla kořeňte fenyklem, skořicí, hřebíčkem, muškátovým oříškem, šalvějí, dobromyslí či mateřídouškou.
Rada: Prokrvování povzbuzují všechny výrazně kořenité druhy zeleniny jako např. česnek, cibule, ředkičky, křen. Substane v nich obsažené působí proti poruchám krevních destiček, které mají za následek zvýšenou krvácivost.
Rada: Jak známo, na žlučník pomáhají hořké bylinky, tedy čaj z nich nechutná zrovna dobře. Bude nutné přestat se rozčilovat a změnit stravu velmi radikálně, protože takovéhle čajíčky jsou jen pro pokorné lidičky. Jistě znáte léčivou moc pampelišky, pokud právě kvete, jezte zelené části co hrdlo ráčí. Na podzim si vykopejte kořen a hned ho pokrájejte na kousky. Suší se v troubě nebo sušičce ovoce. Stejné je to s kořenem čekanky. Kořen puškvorce koupíte v lékárně.
Kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen puškvorce necháme stát ve studené vodě přes noc a ráno macerát ohřejeme, nevaříme. Pijeme ráno a večer před jídlem.
Rada: Mast z kostivalu a měsíčku zklidňuje a urychluje hojení.
Rada: Kostivalová mast z lékárny přináší úlevu od bolesti a zmírňuje otok. Kořen z kostivalu můžete i jen nastrouhat a přikládat nebo si z něj vyrobit mazání. Nakrájejte ho na drobné kostičky, naplňte jím až po okraj skleněnou lahev a zalijte lihem. Po 3 týdnech louhování přeceďte.
Celkem záznamů 2458