Rada: Svaříme v poměru 10g čubetové natě na 100g dobrého přírodního silného vína. Zfiltrujeme a uložíme do menších lahví. Denně na lačný žaludek jednu větší odlivku likérovou.
Rada: Pokud to zvládnete, zkuste sníst syrové kvasnice. Pro slabší nátury se doporučuje kvasnicová pomazánka. Ječným zrnem totiž sdělujete svému okolí, že jste zanedbali přísun vitamínu B-a toho kvasnice obsahují více než dost. Příprava kvasnicové pomazánky Na pánvičku kápneme tuk a osmažíme na něm nadrobno nakrájenou cibulku. Můžeme přidat i kousek salámu, který nakrájíme na malé kostičky. Do směsi na pánvi přidáme rozdrobené kvasnice a necháme je teplem roztéci, ne však dlouho. Pak už do nich rozklepneme vajíčko, osolíme, opepříme a mícháme tak dlouho, dokud se vejce nesrazí. Pomazánku můžeme natřít na chleba-ozdobit rajčátkem, petrželkou nebo prostě jen s rohlíkem.
Rada: nasucho ohřejte na pánvi sůl a rychle ji zabalte do pleny nebo kapesníku a snesitelně teplý balíček přikládejte na klouby nebo kříž. Toto účinkuje i na bolest hlavy. Obdobně vám poslouží i obklad z pískovce řeckého sena.
Rada: Sužující bolesti kloubů nebo jejich tuhnutí, což je problém zejména starších lidí, se do jisté míry dají ovlivnit některou z následujících babských rad. Například krev čistí ocet s medem. Může přinést úlevu při artritidě. Potřebujete polévkovou lžíci jablečného octa, pokud jste choulostivější na žaludek, použijte raději ocet balsamiko, ten smíchejte ve sklenici s horkou vodou a lžičkou medu. Dvakrát denně si připravte takovou sklenici léčivého nápoje a vypijte.
Rada: Vezměte bramboru, uvařte ji ve slupce a když je měkká, rozmačkejte ji vidličkou. Pak přidejte žloutek a zalijte kapkou horkého mléka. Kaši položte na kousek plátýnka a několikrát denně přikládejte na oko.
Rada: Rovněž březové listí vám může od potících se nohou pomoci. Dejte do hrnce vodu, a až se začne vařit, vhoďte do ní dvě hrsti březových listů. Nejlepší jsou čerstvé, je ale pochopitelné, že ty nemáme vždy po ruce. Ihned odstavte nádobu a nechte nálev louhovat, dokud nezchladne. Nohy v něm pak koupejte dvakrát týdně.
Rada: Následující babská rada slibuje, že vás zbaví pálení žáhy natrvalo. Potřebujete jenom kyselou smetanu a výdrž. Doporučuje se totiž užívat smetanu při potížích po lžičkách po tři dny, ovšem jako jediné jídlo. Takto byste měli zkonzumovat až pět sklenic kyselé smetany.
Rada: Plíseň na nohou je nepříjemná a snadno přenosná. Vyžaduje neustále čisté ponožky či punčochy, boty, ručníky, které nesmí používat nikdo další! Při těchto obtížích zásadně nic nepůjčujeme a úzkostlivě dbáme na čistotu. Pokud si chcete od plísně pomoci, zkuste tuto babskou radu: do kastrolu nakrájejte patnáct lodyh přesličky rolní, zalijte slunečnicovým olejem a vše nechte šestkrát projít varem. Ale jenom projít, déle vařit se nesmí!!! Potom nechte olej odstát a za 24 hodin ho proceďte. Natírejte jím postižená místa nebo olej přidávejte do koupele na nohy. Na nožní plísně také spolehlivě zabírá šalvěj. Připravte si koupel nohou-stačí tři lžíce bylinky přelít litrem vroucí vody a patnáct minut to vše nechat louhovat. Do ještě teplého odvaru ponořte nohy a patnáct minut je koupejte.
Rada: S trávením vám také pomůže fenykl, zejména máte-li překyselený žaludek. Babské rady doporučují čaj z půl lžičky fenyklových semen na šálek vody. Pít ho, ale musíte po doušcích a nepřehánět to s dobou užívání.
Rada: Také obyčejné sádlo je skvělý lék na popraskanou kůži. Můžete také do něj přidat ještě květ měsíčku zahradního a pečlivě vše vetřete do kůže. Prasklinky se rychle zahojí. Zjemňující účinky sádla ocení všichni kdo mají zhrublé ruce ze zahrady nebo od častého používání mycích prostředků.
Rada: Vlasy umýváme 2x týdně dehtovým mýdlem.
Rada: Na depresi, žal či nervové vypětí je dobré mít po ruce kapesník - anebo brutnák. Šťáva z jeho čerstvých listů je totiž na jmenované potíže velmi účinná. A dost možná vás uklidní už čas potřebný k tomu, abyste si posilující šálek namačkali....
Rada: Čaj proti depresi, připravte obvyklým způsobem z třezalky. Důležité je vědět, že ho budete muset užívat minimálně čtrnáct dnů, než se dostaví psychická úleva. Pokud ale nepřijde ani do šesti týdnů, čaj už dál nepijte. Denní dávka čaje je asi dva až tři šálky, samozřejmě neslazené. V době užívání třezalky byste měli mít na paměti, že třezalka zvyšuje citlivost na světlo - vyhýbejte se horskému slunci, soláriím a opalování vůbec. Jinak vám hrozí pigmentové skvrny.
Rada: Když zapáchají nožky, kromě hygieny pomáhá do botů nasypat obyčejný dětský zásyp
Rada: Čerstvé, jemně naklepané listy lze aplikovat jako obklady na odřeniny a při výronech v kloubech
Rada: Kořene se zejména v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům). Lze jej aplikovat i u dětí, protože devětsil nemá žádné vedlejší účinky.
Vnitřně se podává 3x denně ve formě macerátu (nálevu) - jedna čajová lžička řezané kořenové drogy se dává na šálek vody nebo prášku, lze ji podávat i s vínem či s medem či ovesnými vločkami např. při kašli, horečkách nebo při potížích s močením. Droga však bohužel nepříjemně páchne, takže její užití může u citlivých osob vyvolat nevolnost (z tohoto důvodu se jen zřídka podává samostatně, ale spíše se přidává do směsí).
Rada: Velké listy se používají na obklady, při vykloubeninách, výronech, při všech druzích sněti
Rada: Obklady na výrony
umyté listy rozmělníme přiložíme na bolavé místo. Přes den vícekrát přiložíme
Rada: působí proti horečce, dně, záduše a epilepsii
Rada: Zařaďte častěji do jídelníčku saláty s olejovo-octovou marinádou. Ocet ovlivní nejen kyselost vnitřního prostředí, ale podpoří trávicí proces a vyčistí organismus od jedovatých usazenin.
Celkem záznamů 2458