Co je náměsíčnost?
Co to znamená, když se řekne, že je někdo náměsíčný? Jak se to projevuje? Co to způsobuje? Je náměsíčnost nemoc? Jak se tohoto jevu zbavit?
Náměsíčnictví (neboli somnambulismus) klasifikujeme jako poruchu spánku. Je to stav porušeného vědomí, v němž jsou kombinovány fenomény spánku a bdělosti. Projevuje se tak, že jedinec, který již usnul, najednou vstane z postele a prochází se. Někdy to nemusí být ani procházení se, ale například sedání si na postel. Jsou ale lidé, kteří se v náměsíčnosti jdou i vysprchovat. Někteří se jdou „jen“ projít po bytě a pak uléhají zpátky do postele, jiní mají tendence jít ven z bytu. Nebezpečné je, pokud míří na balkon nebo někam do ulic.
Nejčastěji se somnambulismus děje v první třetině noci. Takový člověk má jen nízkou úroveň vědomí, reaktivity a motoriky. Obličej náměsíčného je většinou strnulý. Náměsíčný člověk nereaguje na ostatní, např. na jejich pobídky, aby šel spát. Probuzení v tomto stavu je většinou obtížné. Pokud se člověk z náměsíčnosti probere, je dezorientovaný a neví, kde je, ani co se s ním děje. Stane-li se to, je důležité jedince uklidnit a dopravit zpět do postele. Člověk si ale nejčastěji ve stavu somnambulismu jde lehnout sám a po probuzení si většinou na tyto epizody nepamatuje. Riziko náměsíčnictví spočívá především v možnosti úrazu.
Výskyt náměsíčnosti
Náměsíčnost se vyskytuje především u dětí. Různé studie a průzkumy ukazují na to, že 10 - 30% dětí mělo alespoň jednou za život náměsíčné chození. U dětí není třeba se tímto jevem příliš znepokojovat. Často vymizí tato porucha spánku sama. Rodič by ovšem měl uhlídat bezpečnost dítěte. To znamená znemožnit vstup na balkon a možnost odchodu z bytu.
Somnambulismus je vážnější, pokud přetrvá do dospělosti, nebo pokud v dospělém věku začne. Alespoň jednu epizodu chození ve spánku má 1 - 7% dospělých. Opakuje-li se to u dospělých častěji, může to ukazovat na užívání drog či na nějakou neurologickou poruchu. V tomto případě by měl jedinec navštívit odborníka.
Lze léčit náměsíčnost?
Jak jsme již uvedli výše, nespavost se u dětí často upraví sama. Vhodné je to podpořit kvalitním odpočinkem, relaxací či meditací. Vhodné je celkově upravit spánkové návyky tak, aby jedinec netrpěl spánkovou deprivací. Účinky má také opakování krátkých denních spánků - ty snižují množství pomalovlnného spánku v noci.
Ovšem pokud náměsíčnost přetrvává i v dospělém věku, je žádoucí to konzultovat s lékařem.
Máte zkušenosti s náměsíčností?
Autor: Renáta Vorbová