Hlavní příčiny obezity u dětí
Dnes již není výjimkou, že děti ve škole dostávají nebo si kupují zdravou a výživnou svačinu. Stejně častý je však i opačný jev – kantýna se spoustou nezdravých a tučných „rychlojídel“ v kombinaci s automatem na Coca-Colu. Dětem taková svačina jistě chutná více, jenže dětský organismus není schopný všechny kalorie a cukry vstřebat, navíc dětem často chybí pro spalování velmi důležitý pohyb. Nezřídka se nám tedy naskýtá obraz obtloustlých, často až obézních dětí.
Základem je snídaně
Všimli jste si, kolik dětí, a také dospělých, ráno nesnídá? Někdo nemá čas, jiný tvrdí, že nemá hlad, další spoléhá na to, že si něco koupí cestou do práce.
Jenže naše tělo je po celé noci bez jídla vyhládlé a hladem vystresované a přesto, že je odpočaté spánkem, potřebuje něčím nastartovat a nabudit.
Náš mozek potřebuje ke své činnosti glukózu, proto je tak důležité snídat – nejlépe co nejdříve po probuzení.
Vhodná snídaně
Pro zdravý start do nového dne se doporučuje celozrnné pečivo, cereální výrobky, šunka, sýr cottage, jogurt, tvaroh apod. Ideální je také čerstvá zelenina a ovocný nebo bylinkový čaj, hořký nebo jen lehce slazený, nejlépe hnědým cukrem nebo medem.
Zelený ani černý čaj není pro děti dobrý kvůli obsahu teinu, tedy složce, která se svým složením podobá kofeinu. Dále je k snídani vhodné mléko nebo stoprocentní ovocný či zeleninový džus.
Svačina do školy
Opět je vhodné celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem, mléčný výrobek v podobě jogurtu či zakysaného výrobku a ovoce.
Oběd ve škole? Mami ne, já nechci…
Dětem obecně ve školních jídelnách příliš nechutná. Někdy je to oprávněné, ale často jen proto, že nechutná kamarádovi. Jeden spolužák řekne „fuj“ a ostatní ani neochutnají.
Tomu se dá těžko zabránit, důležité je své děti vést k pravidelnému a zdravému stravování již od útlého věku a snažit se předejít situacím, kdy děti navštěvují po vyučování fast foody nebo stánky s párkem v rohlíku a smaženým sýrem v housce s tatarkou.
Když je dítě obézní…
Tlusté děti bývají terčem posměchu a to bez ohledu na to, zda jsou to nepřekonatelní jedlíci, nebo za svůj hendikep vůbec nemohou. Děti toto zkrátka nerozlišují a svým posmíváním a popichováním mohou spolužákovi přivodit nepříjemné mindráky.
Co s tím? Děti do cca 10 let mají šanci, že ze své tloušťky takříkajíc vyrostou, ale i tak je dobré mít jejich stravování pod kontrolou a hlídat, co kdy a jak jedí. Starší děti je už ale nutno v případě jejich nadváhy nebo obezity podrobit přísnějšímu redukčnímu režimu.
Výhodou je, že metabolismus u mladistvých pracuje rychleji než v pozdějším věku, takže dětem se hubne relativně snadněji než dospělým.
Jednoduché to ovšem není ani tak a není radno tento problém podceňovat. Každopádně je nejdůležitější převýšit energetický výdej nad příjmem.
Pozor na nedostatek spánku
Pokud dítě málo spí, je více unavené, a nemá tak dostatek energie na pohyb a už vůbec ne na fyzicky náročnější sporty. Únavu pak zahání jídlem a sladkostmi, které však dodají tělu energii jen na krátký okamžik a dítě se ocitá v bludném kruhu.
V první řadě je tedy potřeba dohlédnout na spánkový režim dítěte.
Jak dbáte na stravování svých dětí? Podělte se o své tipy na zdravou svačinu.
Autor: Jitka Suchánková