Klíště a nemoci

Klíště - rizika nákazy a další základní informace

Dominika Škamlová
06.08.2013

Klíšťata se vyskytují od jara do podzimu téměř po celém území naší republiky. Přestože milují teplo a vlhko, jejich aktivita se probouzí na jaře již při pouhých pěti stupních celsia a neodradí je ani dlouhodobější sucha. Jsou to prostě houževnatí tvorové a vyhne se jim snad jen ten, kdy vůbec neopouští svůj byt.

Dávno jsou pryč doby, kdy setkání s klíšťaty hrozilo jenom při návštěvě listnatých, případně smíšených lesů a ve městě či na horách člověk na klíště nenarazil. Dnes se na vás klíště přisaje v městském parku, ale i ve výšce okolo tisíc metrů nad mořem.

Nemoci přenášené klíšťaty

Riziko klíšťat spočívá v přenosu nebezpečných onemocnění. Nejznámější z nich je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza.

Klíšťová encefalitida

Zánětlivé onemocnění mozku, které způsobuje virus přenášený klíšťaty. Klíšťová encefalitida má většinou dvě fáze.

První přichází po uplynutí inkubační doby, což trvá jeden až dva týdny, někdy až měsíc. Příznaky se podobají chřipce - bolesti hlavy, únava, horečka, bolesti kloubů. Po pár dnech tyto příznaky vymizí a u některých nemocných se nemoc úplně zastaví.

V ostatních případech přichází po přibližně dvou týdnech klidu druhá fáze, ve které je zasažena nervová soustava, což způsobuje velmi silné bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, horečku, špatné vidění, svalové napětí a třes.

Klíšťová encefalitida lze vyléčit bez následků, je však důležité, aby se podchytila včas. Proto odborníci doporučují navštívit lékaře při sebemenším podezření na toto onemocnění. Na rozdíl od níže zmíněné boreliózy existuje proti klíšťové encefalitidě očkování.

Lymeská borelióza

Bakteriální onemocnění postihuje kůži, srdce, klouby a nervovou soustavu. Tato nemoc může mít až tři stádia, každý pacient však nemusí prodělat všechny tři.

První stádium se projevuje na kůži, je to známý červený flíček velikosti až pět centimetrů v místě, kde bylo klíště přisáté. Pokud tento příznak zaznamenáte, navštivte co nejrychleji lékaře.

V druhém stádiu dochází k srdečnímu a nervovému postižení. To se může projevit obrnou lícního nervu, poruchami hybnosti končetin a - především u dětí - nehnisavým zánětem mozkových blan. Při srdečním postižení má pacient silné pocity bušení srdce.

Třetí stádium se může objevit po velmi dlouhé době - měsících, někdy až letech. Nejčastěji bývá zasažena kůže a klouby. Postižení kůže se objevuje na chodidlech a dlaních, někdy i na obličeji. Jsou-li zasaženy klouby, bývá to především koleno, rameno či loket, což se projevuje otoky a bolestmi.

Lymská borelióza se léčí antibiotiky. Pokud se podchytí včas, stačí domácí léčení, je-li nemoc již ve druhém stádiu, je nutná hospitalizace a kromě léčby antibiotiky se léčí i příznaky.

Ehrlichióza

Původcem nemoci je bakterie, která napadá bílé krvinky, snižuje tím jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění.

Pokud se ehrlichióza včas neléčí, může mít vážné následky, zejména pro lidi se špatnou obranyschopností. Jelikož jsou její příznaky těžko rozpoznatelné, je dobré pro její diagnózu nechat vyšetřit klíště a zjistit tak jeho infekčnost. K léčbě se používají antibiotika.

Jak odstranit přisáté klíště

Pokud si najdeme zakouslé klíště, mělo by se vytáhnout co nejdřív, aby se snížilo riziko případné nákazy. V žádném případě klíště nezakapáváme olejem ani jiným přípravkem, dokonce ani dezinfekcí, ta by se měla použít až po vytažení. Pokud klíště čímkoliv pokapete, reaguje na to tak, že vyvrhne obsah střev do rány, a tím se zvyšuje riziko přenosu infekce.

Klíště vyndaváme pinzetou, speciálními kleštičkami nebo kartou na vyndavání klíšťat. Uchopíme ho co nejblíže u kůže a tahem, případně kývavými pohyby (nikoliv krouživými), klíště vyndáme. Poté vyčistíme ránu dezinfekcí. Pokud se náhodou stane, že klíště přetrhneme a jeho kusadla zůstanou v kůži, není třeba se ničeho obávat, z této části už žádná infekce nehrozí a zbytky kusadel se rychle vstřebají.

Chcete-li zjistit, zda "vaše" klíště nebylo nakažené, vložte ho do sáčku a odešlete do speciální laboratoře. Na stránkách www.kliste-prevence.cz si můžete stáhnout objednávkový formulář na vyšetření a zjistit další podrobnosti (adresu laboratoře, cenu vyšetření atd.).

 

Autor: Dominika Škamlová

Pitný režim – základ sportovního výkonu
Kvalita vody ve vodních nádržích

Další články

Kouření z třetí ruky
Kouření

Kouření z třetí ruky

To, že si aktivním kouřením poškozujeme zdraví, je všeobecně známo. Známý je i neblahý vliv pasivního kouření. Nejnovější studie ukazuje, že dokonce i kouření tzv. „z třetí ruky“ d ...