Chraňte se před klíšťaty!
O klíšťatech slýcháme často a snad všichni jsme si vědomi toho, jaké riziko představují. Mezi nemoci, které mohou způsobit, patří např. lymská borelióza, bartonelóza, či klíšťová encefalitida. Jak je tedy možné chránit se před možnými riziky?
Základní doporučení
Dle tradovaných rad pomáhá při prevenci pravidelná dávka česneku, piva či vitaminu B. Mezi další doporučení lze uvést užívání repelentu a nošení světlého oblečení, na němž jsou klíšťata dobře k nalezení. U oblečení myslete též na to, že je vhodné mít dlouhé rukávy a nohavice, čímž omezíte možnost zakousnutí klíštěte. Kalhoty by měly být ideálně hladké a světlé, aby se na nich klíště nemohlo zachytit. Do přírody volte též uzavřenou obuv.
Důkladná prohlídka těla
Po návratu z procházky se nezapomeňte důkladně prohlédnout, zda na sobě nenaleznete přisáté klíště. Čím dřív jej naleznete a odstraníte, tím lépe. Stejně jako prohlížíte sebe, neopomeňte též zkontrolovat vaše zvířecí miláčky. Nejen, že klíště se může vrhnout na ně, ale mohou mu vaši společníci též posloužit k tomu, aby se později dostalo k vám.
Očkování
Tato možnost je jen proti klíšťové encefalitidě a ideální je nechat se očkovat na podzim. Vakcína se podává ve třech dávkách. Druhá dávka následuje po jednom až třech měsících po první a poslední je za devět měsíců až rok po dávce druhé. Pokud propásnete šanci nechat se očkovat na podzim, je možno využít i tzv. zrychlené očkování, kdy dvě po sobě rychleji dané dávky zajistí krátkodobou ochranu (šest až dvanáct měsíců). Pro získání ochrany dlouhodobého rázu se podá třetí dávka opět po devíti až dvanácti měsících. Kompletní přeočkování se doporučuje po třech až pěti letech od první kompletní vakcinace.
Odstranění klíštěte
Pokud již na sobě klíště naleznete, snažte se jej nezmáčknout, ale co nejdříve opatrně odstranit. Místo s klíštětem nejprve desinfikujte. Ohledně vyndání klíštěte se vedou neustálé diskuse. Klíště nezabíjejte pomocí olejů či mastí, které ho udusí. Klíště je možné bezpečně odstranit speciální kartou se zářezy. Ta klíště podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí. Poté opět nezapomeňte místo pečlivě desinfikovat. Obecně dnes bývá doporučován viklavý způsob jeho odstranění, oproti dřívější metodě otáčení. Pokud nemáte speciální kartu, k odstranění využijte pinzetu. Místo, z něhož jste klíště odstranili, ještě pár dní kontrolujte, zda se na něm neobjeví nějaké změny (zarudnutí, štípání, otok). Stejně tak nepodceňujte ani např. následnou horečku či jiné neobvyklé příznaky, při nichž byste měli kontaktovat lékaře.
Vyšetření vytaženého klíštěte
Odstraněné klíště si můžete nechat za poplatek vyšetřit a dozvíte se, na čem jste. Klíště je možné nechat testovat na přítomnost borélií a virů encefalitidy, ale též na ehrlichiózu, babesiózu a bartonelózu. Výsledky vám budou známé do 6 dnů. Pokud by se vám potvrdilo, že vám odstraněné klíště, přenášelo lymskou boreliózu, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Bývá udáváno, že v tomto případě máte 30% riziko onemocnění touto chorobou. Z krve je možné boreliózu diagnostikovat zhruba po měsíci, teprve když si tělo začne vytvářet protilátky. Pak je nezbytná minimálně třítýdenní léčba antibiotiky. Pokud vám lékař nasadí antibiotika hned po potvrzení infekčnosti klíštěte, stačí na zvládnutí případné nemoci mnohem kratší doba.
A jaké máte zkušenosti s klíšťaty vy? Jste očkováni?
Autor: Michaela Holá