zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Buďte zdravější a kupujte kvalitu: Jak se lépe orientovat v potravinách

Veronika Matoušová
27.01.2023

Nákup potravin vypadá jako celkem snadná disciplína, ale pokud chcete dbát na zdravý životní styl a vybírat si kvalitu, může být problém rozluštit všechny údaje, obrázky a značky na obalech potravin. Na všech na vás vyskakují různá čísla, nesrozumitelná slova nebo rádoby přitažlivá tvrzení. Leckoho pak odradí takové množství informací a neznámých údajů od koupi dobrého produktu a skončí to nákupem toho stejného – co znáte a chutná vám to. Označení potravin je trochu věda, ale dá se v tom vyznat. Jak na to?

Obaly potravin rozhodně nejsou dílem výrobce a jeho fantazie. Označení totiž podléhá celkem přísné legislativě. Pravidla a povinnosti určuje například Evropská unie, a také samotné země svými dodatečnými předpisy. Čeho byste si měli všímat?

Základ je složení potravin

V první řadě by pro vás mělo být důležité složení potravin. Jednotlivé ingredience výrobku jsou sepsány sestupně, takže na prvním místě je vždy složka, které je ve výrobku nejvíce. Už podle toho můžete snadno poznat, zda se jedná o kvalitní potravinu. Věnujte pozornost také množství jednotlivých složek, protože platí, že čím je seznam složení delší, tím je potravina více zpracovaná. Obsahem jsou pak zcela zbytečně různé přidané látky, které tělo nepotřebuje, nebo mu dokonce škodí. Cílem tedy má být kupovat potraviny s nulovým složením (maso, vejce, ovoce, zelenina) nebo minimálním (luštěniny, obiloviny, ořechy, těstoviny, mléčné výrobky).

Řešte alergeny i kalorické hodnoty

Všímejte si také energetické tabulky, kde se dozvíte, kolik daná potravina obsahuje sacharidů (z toho cukrů), bílkovin, tuků, vlákniny nebo soli. Zde si dávejte pozor, na jaké množství jsou hodnoty uváděny. Může jít o jednu porci nebo například o 100 gramů. V tabulce najdete také počet kalorií, opět pro dané množství. Snadno si tak zjistíte, kolik čeho sníte v rámci jednoho (či více) balení.

Pokud trpíte nějakou alergií, nebo intolerancí, pak si ve složení všímejte také tučně zvýrazněných či podtržených složek. Takto jsou označeny alergeny. Na konci složení musí být také sepsáno varování, jaké další alergeny se mohou ve výrobku vyskytovat, a to i ve stopovém množství.

Datum spotřeby hlídejte, zabráníte plýtvání a vyhazování potravin

Z hlediska možné závadnosti je pak určitě na místě sledovat také datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti. Spotřeba bývá uvedena u potravin, které rychleji podléhají zkáze – jde tedy o mléčné výrobky, uzeniny nebo pomazánky. V takových případech byste měli výrobek spotřebovat do uvedeného data, pak již hrozí, že je zkažený. Minimální trvanlivost se uvádí u rýže, těstovin a podobných produktů, u kterých můžete datum překročit až o dva měsíce.

Značka kvality i bio nálepka není jen marketing

Výhodné je všímat si i různých značek kvality, které vám mohou také leccos napovědět. Může to na vás působit jako marketingový tah, ale jedná se o označení, které skutečně ukazuje a potvrzuje kvalitu dané potraviny. Taková značka je udělována státními institucemi či organizacemi na základě určitých kritérií. Takové značení se jistě vyplatí znát, pomůže vám to ve výběru skutečné kvality (ať už původu, technologie apod.)

Na první pohled se může zdát, že jsou pohledy na obaly potravin dost matoucí. Stačí se ale zaměřit na pár základních údajů a budete se mnohem lépe v potravinách orientovat. Nejdůležitější je obsah složení a jeho co nejkratší seznam, přičemž různé chemické a přídavné látky v potravině opravdu nejsou potřeba. Všímejte si také energetické hodnoty, ale i obsahu alergenů a značek kvality. Podstatný je rovněž datum spotřeby či minimální trvanlivosti. Nakupujte takové potraviny, u kterých víte, že je stihnete spotřebovat v dobré kvalitě a bez závad. Pomůžete tak mimo jiné šetřit planetu.

Zdroj: www.vimcojim.cz

Autor: Veronika Matoušová

Cvičení po nemoci aneb kdy a jak opět začít s tréninkem
Zdravé zimní smoothies pro zahřátí a posílení imunity

Další články