Změna času v parlamentu EU - jste pro zrušení?
Máme za sebou každoroční změnu času ze zimního na letní. K posunutí hodin na letní čas, tedy o hodinu dopředu, došlo 29. března, a to přesně ve dvě hodiny ráno. Pro někoho je to už tradiční a nutná nepříjemnost, někdo se nad tím ani nepozastaví. Jak jste právě proběhlou změnu na letní čas zvládli vy?
O vzniku každoročních změn času a důvodech, které k tomu vedly, už zde bylo psáno. Šlo především o ekonomické důvody, které měly vést k úspoře energie. Podle některých výkladů k velkým úsporám však nikdy nevedly a už vůbec nejsou přínosem současné společnosti. Povinnost měnit čas nám však z minulosti zůstala a mnoho lidí se dnes zabývá otázkou, zda není dost rozumných důvodů pro její ukončení. Pokud patříte k těm jedincům, kterým změny času z nejrůznějších důvodů nevyhovují, pak vás určitě potěší, že v uplynulých dnech se právě touto otázkou aktivně zabýval i Evropský parlament.
Projednávání zavedení jednotného času v zemích EU
Zástupci projektu For Only One Time byli pozváni do Evropského parlamentu, kde u příležitosti projednávání zrušení zavedených změn času přednesli své argumenty a objasnili cíle své iniciativy.
Uvádí mimojiné řadu negativních důsledků změn času, jedná se například o tyto:
- vliv na zdraví dětí, dospělých a seniorů
- vliv na cirkadiánní systém člověka
- podle psychologů dochází k nárůstu úrazů a nehod v důlním průmyslu
- vyšší počet infarktů a sebevražd (Švédsko)
- potíže lidí se sezónní afektivní poruchou
- narušení organizace práce v mnoha odvětvích
- negativní vlivy na lidský i zvířecí biorytmus
- negativní vliv na bezpečnost silničního provozu
Je koncept letního času zralý na revizi?
Před pár dny se v parlamentu EU uskutečnilo veřejné slyšení právě pod tímto názvem. Zúčastnili se zástupci projektu v čele se zakladatelem iniciativy, senátorem Petrem Šilarem, který zde také vystoupil se svým příspěvkem. Vzhledem k dlouhodobé nespokojenosti se stávajícími změnami času má tato iniciativa zřejmě nezanedbatelnou šanci uspět. Podle průzkumů bylo už v roce 2002 pro zrušení změn času 45 % Evropanů, z české populace je to dnes více než 50 % dotázaných. V případě úspěchu by prý mohla nová směrnice platit už v roce 2019.
Více se dočtete na: www.foronlyonetime.eu kde bude také možné zapojit se do hlasování k této problematice.
Zdroj: foronlyonetime.eu
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová