Jakou nemoc může znamenat vyrážka
Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale naše dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře. Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nějaké nemoci.
Alergie
Alergie se projevuje několika droboučkými pupínky až rozsáhlými splývajícími fleky. Přidat se může i horečka. Pokud vyrážku provázejí i jiné alergické reakce (dušnost, zvracení, průjem, otoky, dráždivý kašel), určitě vyhledejte lékaře. Pokud má alergie lehký průběh, podejte protialergické léky (dithiaden, zyrtec, claritine).
Atopický ekzém
Příznaky atopického ekzému se rozdělují do tří fází. Tzv. kojenecká forma začíná ve 3. měsíci života červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát.
Při druhé, dětské formě, se ekzém postupně stěhuje z obličeje do loketních a podkoleních jamek. Svědění způsobuje nové kožní projevy.
Ekzém může propuknout i v dospělosti a to až u 10 % lidí. Atopický ekzém se může sdružovat s řadou dalších onemocnění (astma, senná rýma, alergie, migréna, ichtyóza).
Borrelióza
Prvním signálem nákazy boreliózou jsou skvrny. Většinou se jedná o ploché skvrny s různými odstíny červené, a to především na končetinách. Při podezření zajděte k lékaři, který vás pošle na vyšetření specifických protilátek z krve a předepíše antibiotika.
Pátá nemoc
Vyrážka se nejdříve objeví v obličeji a posléze se šíří na ruce i nohy. Je rudá, slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců. Někdy může svědit. Trvá 10-12 dní. Léčí se klidem na lůžku.
Šestá nemoc
Jako první přijde vysoká horečka, která trvá cca tři dny. Teprve když jde teplota dolů, na zádech a na tělíčku se začne šířit vyrážka. Je růžová a někdy může být dokonce fialová. Šestá nemoc trápí dítě několik dní. Dopřejte mu tedy klid na lůžku a při teplotě podávejte paralen. Nezbytná je izolace.
Spála
Vyrážka se objevuje druhý den po nákaze. Pupínky jsou jako velké jako špendlíková hlavička. Nejprve se objeví na hrudníku a poté se rozšíří na celé tělo mimo oblasti úst. Dítě má nález v krku jako při angíně (červená sliznice v puse, nápadně bledá kolem úst). Charakteristický je povleklý jazyk, po sloupnutí připomíná povrch maliny. Spálá se léčí antibiotiky.
Plané neštovice
Neštovice jsou charakteristické tím, že se na těle dítěte zobrazí všechna stádia nemoci současně. Z růžových flíčků se stanou bezbarvé puchýřky, které se potom změní ve stroupky. Vyrážku nejprve zpozorujete ve vláskách, brzy se však rozšíří po celém těle. Puchýřky mohou být i na ústní sliznici.
Dítě je nakažlivé až deset dní, dokud se nevyloupne poslední stroupek. Aby pupínky tolik nesvědily, mažou se tekutým pudrem.
Důležité je dohlédnout, aby se děti neškrábaly. Když se stroupek strhne, zůstávají po něm jizvy.
Autor: Milena Mocková