Impetigo - strana 1
Impetigo je infekční kožní onemocnění, které se převážně vyskytuje bez vážných komplikací.
Nejčastěji se objevuje u dětí (od kojenců po první stupeň základní školy), avšak není vyloučena nákaza ani dospělého jedince (zpravidla se jedná o příbuzné nemocného dítěte).
Impetigo vzniká prostupem infekčních bakterií (streptokoky, stafylokok) do porušené kůže. Objeví se zarudnutí, bolestivost, otok, svědění, kůže je na dotek teplá. Objevují se puchýře, které obsahují hnis (ten je vysoce infekční). Během tohoto onemocnění je velmi důležitá hygiena, zvýšené nároky na desinfekci a do doby, než začne nemoc ustupovat, je vhodná karanténa (děti zůstávají v domácí péči, občas je nutné zavření školky či školy).
Impetigo se vyskytuje ve dvou formách. První je bulózní, kdy se objevují buly (velké puchýře o průměru 5 mm). Po vytečení hnisu zbarví místo žlutohnědě a zpravidla se hojí bez jizvy. Průběh nemoci doprovází horečka a zvětšení mízních uzlin. Nebulózní (tzv. echtyma) je vážnější forma, kdy je postižena hluboká vrstva kůže, z puchýřů se tvoří vředy, které se hojí do šedožluté krusty a zpravidla po nich zůstávají jizvy.