„Babské recepty“ při nachlazení
Bolí vás v krku? Máte rýmu a kašlete? Situace, kterou dnes řeší mnozí z nás. Proč ale místo pilulek a tablet nezkusíme zapátrat v paměti našich babiček a neřešíme nemoc přírodní cestou? S pomocí potravin, které doma běžně máme, se můžeme nachlazení postavit. Jak na to a jaké suroviny použít?
Křen
Má velmi posilující účinky na naši obranyschopnost. Obsahuje dostatek důležitých živin a má antibiotický efekt. Křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce. V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám ale křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest – jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení či strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule. Křen najemno nastrouháme a smícháme v poměru 2 lžíce křenu s 1 lžící medu. Užívat bychom pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí raději dávku snižte. Už za chvíli po jeho konzumaci pocítíme, že se nám „spouští rýma“, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá. 3 lžíce strouhaného křenu, 2 nastrouhaná jablka, šťáva z půlky citrónu. Vše promícháme a podáváme jako přílohu k vařenému masu. Potřebujeme 250 ml smetany ke šlehání a 4 lžíce nastrouhaného křenu. Ušleháme tuhou šlehačku a lehce do ní vmícháme křen. Podává se se šunkou jako šunkové rolky nebo s tenkými plátky hovězího uzeného jazyka.
Med
Při onemocnění je med neocenitelný. Nejenže dodává tělu dostatek důležitých látek, energie, ale navíc na rozdíl od rafinovaného cukru nezatěžuje náš organismus. Na posílení srdce lze podstoupit 1 měsíc trvající kúru, na kterou je potřeba 0,5 kg medu, šťáva ze 7 citrónů, a šťáva z 5 velkých hlaviček česneku. Med, citrónovou šťávu a šťávu z česneku smícháme a necháme odstát ve tmě. Užíváme 3 až 4x denně 2 lžíce asi 30 minut před jídlem. Z černé řepy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci směsi 5x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.
Lípa
Působí léčivě na spousty chorob. Lipové listy se dříve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla zabránit vypadávání vlasů. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládaly na končetiny při svalových křečích a na popáleniny. Koupel v odvaru z lipového květu dá kůži jemný zlatavý nádech. Lipový květ vyvolává pocení a rozpouští hleny. Proto se používá především jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních, jako je nachlazení nebo chřipka. 1 lžičku lipového květu přelijeme šálkem horké vody a necháme asi 15 minut louhovat. Můžeme osladit medem. Užívá se 3 až 5x denně.
Citrony
Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podáván formou zvýšené konzumace citronu, kiwi, pomerančů a kysaného zelí. Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citrónu a kloktáme ji. Nakonec polkneme. Opakujeme 2 až 3x denně. Šťávu ze 2 citrónů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období. Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citrónů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamín C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní „zobání“ těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.
Česnek
Nejuniverzálnějším lékem se zdá být česnek, který dokáže jako přírodní účinné antibiotikum snadno zatočit s leckterou chorobou. Česnek je třeba v době zvýšeného výskytu infekce konzumovat co nejčastěji. Ať už v podobě super zdravé česnečky nebo přidáním do polévek či omáček, salátů. Jeho nepříjemný odér lze zmírnit tím, že se po jeho konzumaci napijeme mléka.
Další „babské recepty“ rychlé pomoci
-
Sádlový obklad
Při bolestech v krku si připravte jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažte tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouhejte trochu muškátového oříšku, aby se utvořila tenoučká vrstvička. Přikryjte dalším plátýnkem, dejte na krk a ovažte teplým šátkem. Ráno je po bolesti.
-
Medvědí mléko
Jde o recept pouze pro dospělé, ale je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí prý vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jako rybička.
-
Máslový čaj
Bolest při polknutí, pálení a škrábání v krku nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvařte 250 ml černého čaje, přidejte polévkovou lžíci medu a stejně másla. Dobře zamíchejte a hned vypijte.
-
Zázvorový čaj
10g čerstvě nastrouhaného zázvoru vařte 5 minut v 1 litru vody. Poté vymačkejte přes cedník. Do vzniklého čaje přidejte šťávu z jednoho citrónu či pomeranče, oslaďte a pijte horké.
Někdo babským radám a jejich účinkům věří, jiný ne. Babo raď, jak to s nimi je. Ale za pokus to určitě stojí. Člověk stále hledá a objevuje, tak proč nevyužít zkušeností a nápady někoho, než přijde ta naše vlastní zkušenost? Přidejte k dobru i vaše osvědčené tipy!!
Autor: Šárka Balcarová