Alergická onemocnění dětí
Počet lidí s alergickým onemocněním v posledních letech stále roste. Výsledky poukazují na 30 až 40 % lidí, kteří trpí nějakou alergií. Ani dětem se bohužel tyto alergické nemoci nevyhýbají.
K rozvoji alergického onemocnění u dětí přispívají nejen genetické dispozice, ale také nepříznivé vlivy prostředí, jako je například znečištěné ovzduší, kouření, celková výživa včetně tekutin, ale třeba i styl bydlení. Nemalý vliv mají koberce v bytě, plastová okna, nábytek, mnohdy i vonné esence či koupele.
Těchto faktorů je mnohem více a jsou mnohdy těžko odbouratelné vzhledem k našemu modernímu stylu života. Alergická reakce se může projevit například při kontaktu s prachem, plísní, roztoči, s pylem trav nebo stromů, se srstí domácích zvířat, s peřím ptáků, po bodnutí hmyzem nebo požití některé složky potravin.
Typy alergických onemocnění
- alergická rýma
- průduškové astma
- kopřivka a angioedém (otok, který vznikne na různých místech organismu, zejména v oblasti obličeje a sliznic dýchacího a trávicího ústrojí; může vyvolat i život ohrožující komplikace)
- atopický ekzém
- potravinová alergie
- anafylaktický šok (nejčastěji se projevuje po píchnutí injekčního alergenu nebo po bodnutí hmyzem; klesá krevní tlak, zvyšuje se tep, hrozí udušení)
Průduškové astma
Výskyt astmatu u dětí v České republice je mezi 10 až 15 %. Je charakterizován častými neinfekčními záněty ve sliznici, ale může se projevovat také pouhým dráždivým kašlem. Pro astma je typický kašel v nočních nebo časně ranních hodinách. Dítě s astmatem patří do péče dětského alergologa nebo pneumologa.
Alergická rýma
Alergickou rýmou trpí 20 až 40 % dětí. Stejně jako pro astma je i pro alergickou rýmu typický výskyt neinfekčních zánětů sliznic nosu a vedlejších dutin nosních. Alergická rýma může být snadno zaměněna s rýmou infekční, která je v dětském období velmi častá.
Pokud ale příznaky rýmy přetrvávají déle než 14 dní, je to jasný impuls k tomu, aby lékař vzal v potaz i jiné možnosti.
Příznaky alergické rýmy jsou trvalé kýchání, vodnatá sekrece z nosu, svědící nos, hlasité dýchání, noční chrápání, otevřená ústa, ztráta čichu i chuti k jídlu, ospalost, únava, často bývají oči postiženy zánětem spojivek.
Jako komplikace se často objevují záněty středního ucha, záněty vedlejších dutin nosních, zduření nosní mandle.
Je třeba vysledovat, kdy se alergická rýma objevuje – po kontaktu se zvířetem, v určitém prostředí apod.
Alergických onemocnění v dětské populaci stále přibývá. Jako rodiče musíme zabezpečit prvotní kontakt s pediatrem, který doporučí další postupy léčby u svých kolegů – jedná se zejména o alergologa, pneumologa, otorinolaryngologa, dermatologa, a případně i o další odborníky, aby se minimalizovaly nepříjemné alergické projevy u našich dětí.
Autor: Jitka Suchánková