Prevence zubního kazu
Přinášíme vám rozhovor s budoucí zubní lékařkou, nynější studentkou 5. ročníku stomatologie na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, o prevenci zubního kazu a ústní hygieně.
Co je zubní kaz?
Zubní kaz patří mezi nejčastější lidská onemocnění. Zásadní příčinou vzniku je nedostatečná ústní hygiena. Množící se bakterie vytváří na povrchu zubu tenký film - zubní plak. Bakterie přítomné v plaku mění cukry na kyseliny, které působí škodlivě na tvrdé zubní tkáně - způsobují úbytek minerálů, tzn. rozpouští je.
Kdo je zubním kazem nejvíce ohrožen?
Zubním kazem jsou nejvíce ohroženi lidé se špatnou ústní hygienou, špatnými dietními návyky (přítomnost velkého množství sacharidů v potravě, kyselé nápoje atd.), částečně se uplatňuje i dědičnost - dědí se více či méně odolné zubní tkáně, tvar zubní korunky i postavení zubů (např. stísněný chrup ztěžuje zubní hygienu, proto může být onemocnění zubním kazem častější než u pravidelného chrupu).
Je tvorba zubního kazu ovlivněna geneticky?
Dědičnost má vliv na odolnost zubních tkání, tvar zubní korunky a postavení zubů tyto faktory mohou mít vliv na vznik zubního kazu, ale nejdůležitější roli má vždy ústní hygiena.
Bolí zubní kaz? Nebo až v ve fázi, kdy je více rozšířen?
Zubní kaz v počátečním stadiu nezpůsobuje bolest, zvlášť pokud se nachází teprve ve sklovině. Bolí až ve fázi, kdy se přes dentin začíná přibližovat dřeni, neboť se ve tkáni již nacházejí nervová zakončení.
Lze tvorbu zubního kazu ovlivnit skladbou potravy?
Ano, dietní návyky mohou mít vliv na tvorbu zubního kazu. Škodlivý je zejména nadměrný příjem sacharidů, škodlivé jsou i ovocné šťávy, zvláště z kyselých citrusových plodů, neboť snižují pH dutiny ústní a poté dochází k erozím skloviny (nejde však o zubní kaz), naopak protektivně působí sýry (zvyšují tvorbu slin, zvyšují koncentraci vápníku v dutině ústní, rychle upravují kyselé pH, zvláště po požití sladké potravy).
Jsou opravdu "colové" nápoje tak nebezpečné, jak se všeobecně tvrdí?
Ano, coca-cola má opravdu negativní vliv na zubní tkáně, obsahuje totiž kyseliny, které opět snižují pH v ústech a dochází k erozím zubní skloviny.
Měl by si člověk čistit zuby po každém jídle?
Samozřejmě by to bylo ideální, ale málokdo z nás má kartáček neustále při sobě, ať už ve škole nebo v zaměstnání. Ideální je čištění zubů zvláště po konzumaci sladkého jídla či nápoje. Doporučuje se čištění nejméně 2x denně, tedy ráno a večer (po snídani a před spaním), dobré je zuby vyčistit i po obědě.
Doporučujete "zázračné" žvýkačky nebo bonbony?
Rozhodně nemohou v žádném případě nahradit mechanické čištění zubů, tudíž nejde o žádný zázrak. Jejich pozitivní vliv ovšem spočívá v tom, že stimulují tvorbu slin a ty mají ochranný účinek na zubní tkáně. Slina totiž neustále omývá zubní tkáně, tím je do jisté míry zbavuje nečistot, také obsahuje některé ochranné látky.
Je rozhodující výběr zubní pasty? Je velký rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší?
Rozhodující vliv pasta při čištění určitě nemá. Nejdůležitější je technika čištění zubů. Přítomnost pasty na kartáčku ovšem čištění zubů usnadňuje, neboť obsahuje abrazivní látky,které lépe zbavují plaku, zároveň zuby i leští. Jejím největším přínosem je, že obsahuje fluoridy, které zvyšují odolnost skloviny proti zubnímu kazu. Ne vždy platí, že dražší pasta je lepší. V dnešní době již všechny pasty na našem trhu obsahují fluor, což je nejdůležitější.
Autor: Kamila Menšíková