Zásady bezpečného lyžování
K zimě nesporně patří lyžování. Jako kterýkoliv sport přinášející s sebou vzrušení a požitek, může být lyžování nebezpečné a zranění se nevyhýbají ani těm nejzkušenějším. Je proto třeba dbát některých zásad a na hory nejezdit nepřipraven.
Jaká opatření může tedy udělat lyžař, aby se ujistil, že den plný zimních radovánek zakončí popíjením horké čokolády na terase chaty a ne čekáním na pohotovosti na ortopeda?
Příprava na lyžování
Lyžování je fyzicky poměrně náročný sport. Proto není nejlepší vyjíždět na několikadenní lyžovaní poté, co celý rok prakticky nic neděláme. S lepší fyzickou kondicí budeme mít také z lyžovaní lepší pocit a víc si ho užijeme.
Nejdůležitější část těla pro lyžování jsou bezesporu nohy. Nejlepším cvikem pro sílu nohou jsou dřepy. Můžete dřepovat bez zátěže i se zátěží. Těžší variantou dřepů jsou dřepy na jedné noze. Při jejich nácviku se můžete opírat o zeď, či přímo využít pomoc lyžařských hůlek. Při sledování televize se zkuste zády opřít o zeď a nohy dejte do pravého uhlu. Snažte se vydržet co nejdéle, uvidíte, že to není vůbec snadné.
Ještě před tím než se pustíte ze svahu v carvingovém oblouku, nezapomeňte se patřičně rozehřát.
Vybavení na lyže
Před sezónou si nechte u odborníků seřídit vaše bezpečnostní vázání. Pokud je to třeba, nechte také přebrousit hrany lyží. Přestože většina zranění při lyžování se týká nohou, je určitě vhodné investovat do nákupu lyžařské helmy. Stále větší popularitě se těší také bederní chrániče a snowboardisty oblíbený chránič zápěstí. Rozhodně nezapomínejte na teplé oblečení.
Při lyžování nikdy nezapomínejte na ochranný krém proti slunci s vysokým faktorem a kvalitní brýle. S nadmořskou výškou roste agresivita slunce a sníh skvěle odráží UV paprsky. To že je slunce za mrakem, nic neznamená.
Nepřeceňujte své schopnosti
Ať už se vaši přátelé prohánějí po černých sjezdovkách, pokud se vy na ně necítíte, raději zůstaňte na mírnějších svazích. Pro nezkušeného lyžaře narazit na ledovou plotnu na strmém svahu, rozhodně není nic příjemného.
Hlídejte si počasí
Počasí na horách umí být nevyzpytatelné. Každému je jasné, že jinak se lyžuje za jasného počasí a jinak v mlze, která by se dala krájet. V mlze se krom terénních nerovností ztrácejí i ostatní lyžaři na sjezdovce, proto je třeba dbát maximální opatrnosti. Pokud vás špatné počasí zastihne na vrcholu kopce a vy se vzhledem k vašim zkušenostem necítíte na to jet dolů, rozhodně není zbabělost vrátit se zpátky lanovkou.
Každý den před lyžováním zhodnoťte, jaké asi bude počasí a podle toho se i oblečte. Důležité jsou hlavně teplé ponožky. Rozhodně nechcete, aby vám po návratu z dovolené slezly z důvodu omrzlin všechny nehty na nohách.
Buďte ohleduplní
Zásada Mezinárodní lyžařské federace (FIS) je: lyžař vpředu má přednost. To mimo jiné znamená, že na přeplněné sjezdovce zbytečně neriskujeme a krom kochání se krajinou se díváme, jestli před námi nedělá stometrové obloučky německý turista.
V úzkých a nepřehledných místech pokud možno nezastavujeme a upadneme-li v takovém místě, snažíme se co nejrychleji zvednout a odjet.
Pokud máme u někoho po pádu podezření na vážnější zranění, nikdy nesundáváme helmu ani boty a snažíme se co nejrychleji přivolat pomoc. Velice nebezpečná jsou vnitřní zranění, která nejsou na první pohled patrná. Proto je vždy lepší v případě, že se s někým srazíme, vyhledat lékařskou pomoc, a to i přes to že se cítíme být v pořádku.
Jak jste na tom s lyžováním vy?
Autor: Petr Zimola