Rizika zimních sportů
Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohdy následuje operace nebo dlouhodobá léčba.
Lehčí poranění
Sníh a led vyvedou snadno náš pohyb z rovnováhy a pád je na světě. Dnešní neohleduplnost často vede na svahu ke kolizím, které v lepších případech končí pohmožděninami, modřinami nebo naraženými svaly.
Modřina bývá nejmenší zranění, které si můžeme přivodit. Pádem nebo srážkou vznikne malý krevní výron v tukovém vazivu. Později se na tomto místě objeví typická skvrna. První pomoc spočívá v klidu, chladivých obkladech, popřípadě speciálních mastech.
Pozor si dejte na natržení svalu, které často bývá důsledkem špatného nebo vesměs žádného rozcvičení a rozehřátí se před sportem. Bolí-li vás naražený sval, pomůžete si ledovými obklady, stažením postiženého místa a pokud možno zvednutím postiženého místa, je-li to možné a jedná se o končetinu. Menší prokrvení znamená menší bolestivost.
Úrazy kloubů
Každý kloub je chráněn pouzdrem a vazy. Pokud se dostane do nepřirozené polohy nadměrným ohybem, vyklouzne z ochranného obalu a dojde k podvrknutí. Kloub začne otékat a bolí.
Nejčastějším úrazem při lyžování a snowboardingu je poranění kolenního nebo ramenního kloubu a zápěstí. První pomoc při bolavém kloubu je chlazení a stažení obvazem, klidová poloha, přiložení dlahy a napravení končetiny v nemocnici. Vykloubeniny a zlomeniny patří ihned do rukou lékaře.
Přetržené vazy
Velmi časté jsou úrazy kolenních vazů a menisku. Hojně se vyskytujícím vazivovým poraněním při lyžování je přetržení předního zkříženého vazu. Tyto vazy drží kloub ve správné poloze, a pokud prasknou, koleno zůstává bez další opory. Tento kloub je při lyžování zatěžován nejvíce a spočívá na něm celá tělesná váha. Otáčivé, prudké a rychlé změny pohybu jsou malým krokem k prasknutí vazu. Velice důležitá je včasná a správná diagnostika a následná léčba.
Pokud dojde např. k poranění menisku a včas se přistoupí k operačnímu zákroku, je často možné poškozenou část zachránit sešitím. V opačném případě může dojít ke zhoršení nálezu a poškozená část se musí odstranit. Při poranění předního zkříženého vazu je většinou nutné provést jeho plastiku, která se obvykle akutně neprovádí.
Výše uvedená poranění se mohou mylně diagnostikovat jako natažené nebo zhmožděné vazy. Jejich odložené řešení může být komplikované. Pokud je léčba včasná a úspěšná, může se pacient vrátit plně ke sportovním aktivitám.
Autor: Milena Mocková