Zdravý životní styl nejde ruku v ruce se závislostmi
Začít se zdravějším a k sobě zodpovědnějším životním stylem znamená určitou sebekázeň. Můžete začít běhat, zdravěji jíst, nebo chodit večer po práci plavat, ale když se pak pokaždé za tu námahu "odměníte" cigaretou či sklenkou vína, bude to mít smysl?
Je prokázáno, že určité dispozice ke vzniku závislosti jsou zakódovány v lidských genech, dědičné dispozice však rozhodně nejsou a nemohou být omluvou a ospravedlněním se za ně. Zdravý životní styl, to je život bez závislostí, ať už jde o závislosti na nikotinu, alkoholu, drogách či automatech. Pokud chcete žít lépe a zdravěji, musíte přestat být otrokem jakékoli z těchto závislostí, protože každá závislost je pro vás škodlivá.
Co je to závislost a jak vzniká?
Lidé od nepaměti hledali způsoby, jak si jednoduše zpříjemnit život. Jak známo, člověk dokáže být velmi vynalézavý, a tak brzy dokázal takových způsobů vymyslet víc než dost. Samozřejmě každý takový způsob však má svůj háček. To, co je nám příjemné, navozuje libé pocity a dělá nám dobře, je něco, na co si rychle zvykneme, ale také čeho se nebudeme chtít jen tak vzdát. Zjednodušeně řečeno, tak nějak vzniká právě závislost. Závislost má několik faktorů, v každém případě je to však začarovaný kruh, z kterého v určité chvíli není cesty bez pomoci druhých. Začíná to stále se opakujícím předsevzetím, kdy si člověk ještě namlouvá, že to příště zvládne a že nemá žádný vážnější problém. Pak ale nastane fáze, kdy už to není jen otázka silné vůle.
Jaké typy závislostí jsou v dnešní době běžné?
Závislost je nemoc. A přijde čas, kdy je nutné přistoupit k její léčbě. K běžným typům závislostí však patří kromě alkoholu, cigaret a omamných látek také hráčství, sexuální aktivita či závislost na vyhledávání nových vztahů, práce, nakupování, členství v různých sektách a v neposlední řadě pak počítač a sociální sítě. Podle dalších nových poznatků si člověk může v současné době vybudovat závislost téměř na čemkoli, včetně touhy po hubnutí a pocitu hladu, cvičení, partnerovi, dítěti apod. Jsou tedy i závislosti, které neohrožují přímo fyzické zdraví člověka, ale rozhodně se negativně projevují v sociálních, společenských a dalších oblastech normálního života.
Emokultura a sebepoškozování v dospívání: Jaké jsou důvody a jak jim pomoci?
Jak se vymanit ze závislosti? Je nutná celková změna životního stylu i přístupu k životu
Léčba závislostí je obtížná a dlouhodobá, vyžaduje sílu, podporu i motivaci. Musí být také vhodně vybrán způsob léčby, a to s ohledem na potřeby každého, kdo se dostane do takové situace. Úspěšnost léčby přitom obvykle znamená komplexní změnu životního stylu. Plně se věnovat životosprávě, nějakému druhu sportu, zdravé výživě a podobně může pomoci zaměřit myšlení a veškerou energii jiným směrem, daleko od objektu závislosti, kterou se snažíme potlačit a časem úplně vyléčit. Podpora druhých, rodiny, přátel či odborníků pak může přispět k přehodnocení životních priorit a získání nového pohledu na vlastní život a potřeby.
Ortorexie - i zdravý životní styl může být závislost!
Nic se nesmí přehánět, a pokud trendy a média zvítězí nad zdravým rozumem, může se stát, že i samotný zdravý životní styl, dovedený do extrému a špatně interpretovaný, může našemu zdraví spíš uškodit. Možná jste se už někdy setkali s lidmi, kteří vás překvapili svým přístupem ke zdravému stravování, a od té doby je ve skrytu duše považujete za bio-šílence. Ano, mezi zaryté propagátory a nadšence zdravé výživy najdeme i ty, kteří odmítají nejen chemické konzervanty a barviva, výhradně se orientují na bio-potraviny ze specializovaných obchodů a neuznávají všechno ostatní, ale velmi přísně se starají i o způsoby přípravy jídla, kvalitu nádob na vaření a správné kuchyňské náčiní, které jídlu neubere ani jeden vitamín. Tak jako známá anorexie či bulimie se může i tento bio fanatismus zvrtnout v nebezpečné psychické selhání. Vždy je proto v rámci zdravého životního stylu lepší dbát na pohyb a kvalitní suroviny, než se celodenně zabývat přemýšlením o jídelníčku a dietách.
Příčiny nechutenství a jeho léčba
Autor: Veronika Tůmová