V novém roce hlavně zdraví: Jak toho dosáhnout?
Typická snaha o zhubnutí a lepší péče o vlastní kondici a životosprávu bývá častým novoročním předsevzetím. Jak tedy začít? V tomto zimním období, které ještě nějakou dobu rozhodně potrvá, není nikdy pozdě na posílení imunity.
Vzhledem k tomu, že sluníčko svítí jen skromně a pošmourných či deštivých dní je stále víc než dost, je nutné věnovat se také činnostem, které v nás zaplaší jakékoli příznaky depresí a splínů. Zkuste si proto co nejčastěji zvednout náladu a udržet se v psychické pohodě, pomůže třeba lekce jógy s kamarádkou, ale i obyčejná procházka se psem!
Začněte procházkami na čerstvém vzduchu, budete se cítit líp!
Počasí, že by psa nevyhnal? Tím se nedejte odradit. Dnešní představa odpočinku je sice obvykle spojena s televizí, mobilem, tabletem či počítačem, to všechno ale nakonec vede jen k ještě větší únavě, bolestem hlavy a podráždění. K opravdovému relaxu a péči o duševní i fyzické zdraví mnohem snáze dojdete obyčejnou procházkou na čerstvém vzduchu, a to i když počasí nebude zrovna ideální. Venku budete moci konečně úplně vypnout a chvíli na nic nemyslet, hodit starosti za hlavu a věnovat se plně jen hlubokému dýchání a vnímání přírody. Ve vyšším věku je pak pravidelný pohyb obzvlášť důležitý, přispěje nejen ke zlepšení fyzické kondice, ale působí příznivě i na psychiku. I když klouby už neslouží tak dobře jako dřív, je nutné úplně nepolevit a netrávit dny jen vsedě.
Hodně pijte a myslete na zdravější jídelníček
Většinu času nyní trávíme v přetopených a málo větraných místnostech, dýcháme vysušený vzduch, s čímž souvisí i následné vysychání pokožky a sliznic. Jsme tak náchylnější k útokům bacilů a virů. Pít pravidelně a dostatečně by tak mělo být další zásadou zdravější životosprávy. Pijte čistou a nesycenou vodu, ovocné a zeleninové šťávy, dejte si občas zdraví prospěšný zelený čaj. Pokud jde o celodenní stravu, dbejte především na pravidelnost. Upusťte konečně od vynechávání snídaní, zkuste jíst v klidu, vsedě a bez spěchu. Nemusíte hned vyměnit pečivo za obilné klíčky, ale určitě si na každý den připravte pár porcí zeleniny a alespoň jeden či dva kousky ovoce. Místo každodenního masa zkuste občas rybu, odvykejte uzeninám a dejte si pro změnu chutně upravené luštěniny!
Aktivita je klíč ke zdraví a spokojenosti
Být aktivní není výsadou pro mladé. Možnost žít aktivně neurčuje věk, ale celkový způsob života. Jak popsáno výše, dodržování zásad zdravé výživy je jedním z pilířů zdravého životního stylu, tím i možnosti být aktivní. Kromě zdravého stravování a dostatku pohybu je ale neméně důležitý i dostatek kvalitního spánku, který posiluje soustředění, paměť a celkovou vitalitu mozku i celého těla. Pěstování koníčků, navazování mezilidských vztahů, zkrátka veškerá různorodá činnost, které se v životě věnujeme, je nedílnou součástí aktivního života a vede ke zdravému zvyšování sebevědomí, stejně jako k celkové spokojenosti se sebou samým. Naopak stereotyp, převažující útlum těla i ducha a monotónnost života vede k otupělosti, věčné nespokojenosti, nevyrovnanosti a postupem času třeba i k psychickým potížím.
Systém hodnot, životní cíl a optimismus
To všechno je dobré si pro vlastní pohodu vytvořit. Není důležitý jen důkladný úklid a pořádek v domě nebo na chalupě, ale i ve vlastním nitru, kdy si uspořádáte vlastní žebříček priorit a stanovíte si cíl svého snažení. Přispěje k vaší duševní vyrovnanosti i k tomu, že správných a rozumných rozhodnutí bude do budoucna víc než těch ostatních. K optimismu sice nemusí být vždy zrovna mnoho důvodů, optimismus ale neznamená přehnanou naivitu, jde především o nadhled, i tomu je možné se naučit. Nadhled se rozhodně hodí do nejrůznějších životních situací i osobních výzev. Umožňuje emocionální odstup a jasný úsudek, který vám mnohdy ulehčí život.
Zdroj: zdraviamy.cz, green-market.cz, eurodenik.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová