zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Rybník nebo bazén? Už jste slyšeli o biotopových koupalištích?

Veronika Tůmová
23.06.2019

Letní teploty jsou už na denním pořádku a koupání se zdá být v těch vedrech často jedinou možnou formou venkovní zábavy. Pak ale nastává otázka, jestli jste příznivci přírodní vody, nebo dáváte přednost bazénům. Pokud váháte, odpovědí může být koupací biotop.

Biokoupaliště neboli přírodní biotop je vlastně kompromis mezi bazénem s chemicky upravovanou vodou a přírodním koupalištěm. Jde obvykle o uměle vytvořenou vodní plochu s fólií a drenáží na dně, která může mít celou řadu bazénových prvků. Podstata biotopu však spočívá v biologickém způsobu čištění vody, tedy bez veškeré chemie, pouze díky působení vodních rostlin a přírodního ekosystému.

Co musí splňovat biotopová koupaliště z hlediska legislativy

Biotopy jsou součástí legislativy České republiky teprve osm let. Dnes jich však pomalu přibývá a mají dokonce přísnější limity než obyčejná přírodní koupaliště, musí totiž prokázat, odkud vodu berou. U rybníků a přírodních jezer stačí, mají-li v pořádku rozbory vody. Biotopy však musí doložit, odkud vodu čerpají, aby bylo možné posoudit, že je vstupní voda čistá. Biologické čištění vody v biotopech probíhá pomocí čerpadel, které ji ženou do tzv. biologické zóny, kde se proces čištění ponechá zcela na síle kořenů vodních rostlin, vodních řasách a milionech zde žijících mikroorganismů.

Oblíbenost koupacích biotopů roste

Biotopová koupaliště tedy dokonale kombinují výhody bazénu a přírodního koupání, což snadno vysvětluje rostoucí oblibu těchto zařízení. Naopak zde chybí nevýhody spojené s klasickým koupáním v přírodě nebo v chemicky ošetřovaných koupalištích. Chemické přísady používané k čištění bazénů mohou vést k projevům ekzémů, dráždit oči apod. V rybníku nebo řece zase může plavat celá řada škodlivých nečistot, dno bývá pokryto bahnem. Biotop je skvělou alternativou k oběma způsobům koupání, je dostatečně komfortní a zároveň ekologický.

Údržba biotopů v zimě a jejich využití

Dokonce i v zimě má biotop svoje využití. Některá biotopová koupaliště ponechají zase všechno na přírodě, jen po zamrznutí vody vysekávají díry do ledu kvůli cirkulaci a lepšímu okysličování. Pokud led hodně zesílí, mění se koupaliště na kluziště a to je určitě změna vítaná. Odpadá tak nutné vypouštění a složité chemické čištění, jako je tomu u bazénů.

Biotopová koupaliště u nás

Předností těchto koupacích jezer je nejen lepší pocit z koupání, ale pro provozovatele také nižší náklady na údržbu. Ty jsou důležité i pro obce, které vybudování biokoupališť hradí z dotací. Pokud by za dotace vybudovaly bazén, na náročný provoz a údržbu by už zřejmě neměly finance. Biokoupališť u nás pomalu ale jistě přibývá, jeden je například v Dobřanech u Plzně, v Borovanech a Borku u Českých Budějovic, v Jincích, v Praze- Radotíně, Banticích, dokonce tři jsou také v Brně a poměrně známé je i biokoupaliště Malvíny v Třešti na Jihlavsku. Biotopová koupaliště jsou vybavena kompletním zázemím včetně občerstvení, sprch a šaten, někde mají dokonce i saunu a možnosti dalšího sportovního vyžití. Nabízí se tak příležitost přírodního koupání bez chemie s veškerým komfortem běžných aquaparků.

Čistota vody na koupalištích a bazénech - má koupání svá rizika?

Zdroj: Mesto-votice.cz, Idnes.cz, Voda.tzb-info.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Červeným ovocem a zeleninou proti rakovině?
Čas - ten nejcennější dar, který máme

Další články