zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Nové schéma povinného očkování v roce 2018

Veronika Tůmová
16.01.2018

Nový rok přináší obvykle řadu změn, ten letošní si pro nás připravil i několik nezanedbatelných novinek v povinném očkovacím kalendáři. Jak zásadní změny to jsou a čeho se přesně týkají?

Od 1. ledna 2018 se zásadně změnilo nastavení českého očkovacího kalendáře, a to včetně počtu aplikovaných očkovacích dávek a časových intervalů mezi nimi. Vyhláška především mění očkovací schéma takzvané hexavakcíny (viz.níže), v níž jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a onemocnění způsobeném původcem Haemophillus Influenzae B. Lékaři aplikují asi 400 tisíc těchto očkovacích dávek ročně.

Hrazené očkování proti HPV nyní i pro chlapce

Nově se zavedla úhrada očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), a to pro chlapce ve věku 13 let. Tento virus vyvolává vznik genitálních bradavic a dalších potíží u obou pohlaví a právě u žen může být zodpovědný i za přednádorové změny na děložním čípku, či přímo za vznik rakoviny děložního čípku. Dívky měly tuto vakcinaci hrazenou již od roku 2012. Důvodem rozšíření dobrovolného plošného očkování chlapců je genderová vyváženost i rychlejší populační dopad v případě, že jsou obě pohlaví očkována souběžně. Další změny v očkování se týkají novorozenců a seniorů.

Zásadní změny očkovacího kalendáře 2018 pro novorozence a kojence

Základní očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typu B, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B se nově provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte. Tyto dávky budou aplikovány v intervalu dvou měsíců a třetí dávka přijde na řadu mezi jedenáctým a třináctým měsícem věku dítěte.

Zásadní změnou je také určení horní hranice pro očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a posun druhé dávky. Základní očkování se provede živou očkovací látkou, a to nejdříve první den třináctého měsíce po narození dítěte, nejpozději však do osmnáctého měsíce věku dítěte. Podání druhé dávky očkovací látky proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se provede od dovršení pátého roku věku dítěte do dovršení jeho šestého roku. U očkování proti pneumokokovým onemocněním je možné nově uhradit také dvě dávky základního očkování pro kojence ve věku do sedmého měsíce věku.

Odmítat, nebo neodmítat povinná očkování u dětí?

Nové úhrady očkování pro chronicky a vážně nemocné

Nově se zavádí také úhrada očkování u chronicky nemocných a u rizikových skupin pacientů bez ohledu na věk. Jde o úhradu očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním, pneumokokovým onemocněním, onemocněním vyvolaných Haemophilus influenzae typu B a proti chřipce u pacientů s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny. Dále pak u pacientů po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pacientů se závažným imunodeficitem nebo u pacientů po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci. Novinkou je také zavedení úhrady této vakcíny proti pneumokokovým onemocněním u osob ve věku nad 65 let.

Zdroj: Hpvinfo.cz, Mzcr.cz, Ceskenoviny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

„Být mámou je skvělé, ale někdy jsem totálně vyřízená“
Je to jen novoroční splín, nebo deprese?

Další články

Sezóna nachlazení udeřila, braňte se!
Nachlazení

Sezóna nachlazení udeřila, braňte se!

Období chřipek a nachlazení je tady. Infekce na vás číhá za každým rohem, ubránit se jí není žádná legrace. Ucpaný a odřený nos, bolestivé polykání, nechutenství, slabost, že sotva ...