zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

Jitka Suchánková
30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujete. Kdyby si tento fakt každý cestující letadlem uvědomil, byl by ušetřen stresu i cestovní nevolnosti.

Pro lepší navození vlastního klidu se hned na začátku podívejme na některé číselné údaje:

letadlem.png

zdroj: Aviation Safety Network

Z těchto "koláčů" je zřetelná (oproti ostatním možnostem) jen nepatrná šance na úmrtí díky letecké katastrofě.

Máte obavy z letiště? Není důvod!

Přijdete k přepážce, kde předložíte letenku a cestovní doklad, a přijmete palubní vstupenku. Jsou nám též zvážena zavazadla a označena identifikačním štítkem. Pozor si musíme dát již při balení na to, aby naše zavazadlo nepřesáhlo povolenou hmotnost (většinou 15 kg) a aby bylo řádně zabezpečeno proti poškození, rozepnutí či jinému otevření. Z tohoto důvodu je velice výhodné na letišti využít placenou službu - zabalení zavazadla do fólie. Cenné věci jako peníze, fotoaparáty, notebooky, tablety, mobily atd. si necháváme v příručním zavazadle. Dětské kočárky a invalidní vozíky mají speciální režim, ve většině případů je můžete mít u sebe až do nástupu do letadla, teprve pak se o ně postará letištní personál.

Pasová kontrola před odletem

Tady na nás čekají turnikety a další kontrola, ale až je překonáte, ocitnete se v tranzitní zóně. Většinou zde máte dostatek času na občerstvení, návštěvu toalety nebo nakupování v tzv. duty free shopech, kde zboží nepodléhá clu. Ve volné chvíli je vhodné najít si východ, odkud bude odlétat naše letadlo, abychom později v určený čas věděli, kam jít a na poslední chvíli nezmatkovali.

Jak probíhá osobní prohlídka?

Je nutno projít detekčním rámem, kde budete pravděpodobně "pípat", pokud máte na sobě kovový opasek, brýle nebo třeba přezku na botách. Věnujte proto pozornost personálu - ostraze, která vás upozorní na to, co máte dělat. Předměty s kovovými částmi odložíme do připravených umělohmotných nádob, které dáme na posuvný pás. Stejně tak tam patří i naše příruční zavazadlo. Vše projede rentgenem a my si můžeme věci zase vyzvednout.

Letíme letadlem - co nás čeká?

Citlivým osobám může vadit start letadla a také přistání, respektive prudké nabírání výšky a klesání. V uchu vzniká přetlak nebo podtlak, to spoustě lidem činí potíže. Dobrým sluhou v těchto nepříjemných chvílích je např. žvýkačka nebo cucání bonbónu.

Cestovní nevolnost u různých druhů přepravy

Vlastní let bývá většinou pohodový, každopádně profesionálně vyškolený personál vám vždy v průběhu letu podává aktuální informace. Letušky a stevardi vám také rádi zodpoví vaše případné dotazy.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Význam osteopatie a její vliv na zdraví
6 mýtů o kocovině

Další články