zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak vybírat dětský opalovací krém a další formy sluneční ochrany

Veronika Tůmová
15.06.2019

Je tu léto a léto děti milují. Stejně jako vodu a dovádění v ní, což k létu a prázdninám neodmyslitelně patří. Ale pozor, úporné letní sluníčko po určité době přestává být kamarádské a dokáže způsobit velké a bolestivé nepříjemnosti. Jak nejlépe ochránit jemnou a citlivou dětskou pokožku před škodlivým slunečním zářením?

Nejen u vody, ale při každém pobytu venku a na slunci bychom měli myslet na ochranu ve formě správně zvolených krémů a sprejů, které ochrání pokožku proti spálení. Už v dětství si totiž můžeme zadělat na kožní onemocnění, třeba i vážná. Je nutné přijmout fakt, že naše klimatické podmínky se mění a síla letního slunce v Čechách se často vyrovná i přímořským státům na jihu Evropy.

Nejmenší děti na přímé slunce nepatří!

Děti mladší jednoho roku bychom měli při pobytu venku držet spíše ve stínu, jejich termoregulační systém ještě není zcela vyvinutý a přímým sluncem je snadno vystavíme riziku úpalu nebo úžehu. Určitě nesmíme zapomínat na pokrývku hlavy, miminka v kočárku chraňme stínidlem či staženou korbičkou, tady se však musíme vždy ujistit, že dítě v kočárku má vždy zajištěný přístup vzduchu a jeho dostatečnou cirkulaci. Zakrytí celého prostoru plenkou, popřípadě ještě její přichycení ke korbičce, může ve výsledku způsobit, že uvnitř kočárku vznikne prostředí jako v rozpáleném a vydýchaném stanu.

Zdravý pobyt na slunci

Sluneční brýle a UV obleky pro děti

Děti by se měly na přímém slunci vždy chránit pokrývkou hlavy, lehkou kšiltovkou, kloboučkem nebo šátkem. Sluneční brýle s UV filtrem by měly být další samozřejmou ochrannou pomůckou proti slunečnímu záření, ale pozor, u dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Oči a zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí, proto obvykle postačí chránit oči kšiltovkou či kloboučkem. Ideální je takto malé dítě slunečním paprskům nevystavovat. K pobytu u moře nemusí být od věci popřemýšlet o tzv. UV oblečku, který dítě ochrání před vysokou agresivitou zdejšího UV záření. Jsou k dostání varianty s dlouhým i krátkým rukávem, v nejrůznějších atraktivních barvách i provedeních a jsou velmi vhodné například ve chvíli, kdy se chystáte se svým dítkem vyrazit na celý den za vodními sporty.

Dětské opalovací krémy pro děti - jejich výběr a správné užití

Pokud jde o samotný výběr opalovacího krému pro malé a nejmenší, určitě vybírejte mezi těmi, které jsou pro děti přímo určené. Tyto krémy zpravidla obsahují vhodnou kombinaci fyzikálních a minerálních filtrů s vyšším obsahem minerální složky, která odráží sluneční paprsky od těla. Krémy s minerálními filtry jsou také obvykle šetrné k pokožce a tak lépe snášeny. Je dobrou zprávou, že výrobci už se dnes snaží vyrábět pro děti krémy s minimem parfémů či konzervačních látek, což minimalizuje riziko vzniku alergické reakce. Stejně tak je u dětí důležitá odolnost krému vůči vodě. Opalovací krémy pro děti mívají hutnější konzistenci, což usnadňuje rodičům kontrolu, zda dítě je či není vhodně a dostatečně namazané. Dalším důležitým kritériem je hodnota SPF filtru, která by se u dětí měla pohybovat na 50+, a to i při běžných venkovních aktivitách. Samozřejmostí by měla být ochrana krému proti UVA i UVB záření. Děti je dobré mazat během dne zhruba každé 4 hodiny, přičemž nezapomínejte ani na méně dostupná či nenápadná místa na těle, kam se však slunce také dostane a která se snadno spálí, např. u chlapců a děvčat s krátkými či sepnutými vlasy je to zadní strana krku, dále pak nos, nárty u nohou a dokonce i ušní boltce!

Nejčastější mýty o opalování - ty musíte vědět!

Zdroj: Tetadrogerie.cz (Mudr. L. Faltová), Babyweb.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo
Zdravá mysl určuje náš život

Další články