Jak nejlépe posílit imunitu během prvních podzimních dnů
Chladnější dny jsou pro náš organismus zatěžkávací zkouškou. Tělo se v tomto období musí vyrovnat se změnami teplot, s nízkou dávkou slunečního světla, zato s přibývajícími šedivými dny, což způsobuje celkový pokles životní energie. Je to ale přirozený cyklus, který se dá zvládnout i bez nachlazení či jiných nemocí. Zkuste posílit svůj imunitní systém těmi správnými kroky a uvidíte, že si i tohle chladnější období roku užijete ve zdraví.
Posilujte imunitu otužováním
Nejde vůbec o to rovnou se vrhnout do nejbližší řeky nebo rybníka. Zkuste ale pozvolné otužování, během kterého si organismus postupně zvyká na střídající teploty. Ideálním začátkem je střídání studené a teplé sprchy. Můžete si tak vytvořit každodenní sprchovací rituál, kdy celý proces vždy zakončíte chladnější až studenou vodou. Na posílení imunity je to skvělá volba!
Obraťte pozornost k přírodě
Nejrůznější bylinky je dobré pro silnou imunitu a správné procesy v těle užívat celoročně, nyní ovšem můžete sáhnout po těch, které nejen imunitu chrání, ale také dokážou zahnat počínající nachlazení a zvrátit onemocnění, když už na vás „něco leze“. Výborná jsou grapefruitová jádra či extrakty z nich, také echinacea, acerola nebo šípek. Do své stravy nebo pitného režimu zařaďte pravidelně dávky medu a zázvoru. V této době je více než potřeba dodávat svému tělu vyšší dávky vitamínů, zejména C a D. Skvělý je v tomhle směru rakytník (a různé produkty z něj), který obsahuje hodně vitamínu C. Skvělé účinky na imunitu jsou zaznamenány také díky užívání nejrůznějších druhů hub. Řeč je doplňcích stravy s obsahem Reishi, hlívy nebo Cordycepsu.
Příroda odpočívá, zkuste také více spát
Pokud cítíte dlouhodobou únavu a není vám úplně dobře, poslechněte své tělo, které volá po odpočinku. Nesnažte se to překonávat a pracovat ve stejném režimu jako v jiné dny. Naopak uberte, jděte si večer dříve lehnout a celkově si během podzimu dopřejte více spánku. Tělo vám za to poděkuje a odvděčí se vám silnější imunitou bez viróz a dalších podzimních onemocnění.
Stav imunitního systému velmi závisí na vašem životním stylu. Ovlivňuje ho způsob stravování, stres, spánek, pohybová aktivita apod. Základem silné imunity je bezesporu zdravá výživa, dostatek pohybu, péče o střevní mikrobiom a pravidelný dostatečný příjem vitamínů. Zásadní jsou přitom nyní vitamín C a D. Zatímco „céčko“ můžete doplnit pomocí stravy (jedná se třeba o papriky, černý rybíz, šípky nebo citrusy), s vitamínem D už je to složitější. V rámci stravy ho najdete ve vejcích a mléčných výrobcích, ovšem s nástupem podzimu je nejlepší zamířit do lékárny a tento „sluneční“ vitamín doplňovat i v tabletách.
Vsaďte na kvašené potraviny, vynechte alkohol
K posílení imunitního systému velmi pomáhá pravidelný příjem fermentovaných potravin obsahujících důležitá probiotika. Kvašenými potravinami navíc podpoříte tvorbu hormonu serotoninu, který má vliv na psychickou pohodu. Pravidelně si dopřejte kysané zelí, pickles, zakysané mléčné produkty nebo fermentovaná ochucovadla.
Svou obranyschopnost značně snižujete kouřením či pravidelným pitím alkoholu. Už tak je pro tělo podzimní období náročné, proto mu dopřejte zdravé hřejivé pokrmy, pitný režim v podobě čajů a polévek, zato alkohol nebo cigarety omezte či vynechte úplně.
Hýbejte se i na podzim a dodržujte hygienu
Pohyb je pro tělo celkově velmi přínosný, a to i na podzim. Nejen že své tělo přirozeně zahřejete, ale také něco uděláte pro svou imunitu. Nemusíte přitom lámat rekordy. Klidně vyrazte jen na procházku do přírody, a pokud se na to cítíte, jděte si zaběhat do lesa. Stačí se jen správně obléknout do chladnějšího počasí. Pomůže to nejen vašemu tělu, ale také duši. Přísun čerstvého vzduchu s chladnějšími dny rozhodně nezatracujte.
V neposlední řadě je pro vaše zdraví důležitá správná hygiena. Pandemie covidu nás naučila znovu více dbát na hygienické návyky, a je určitě dobré u nich zůstat. Myjte si pravidelně ruce, mějte u sebe antibakteriální gel, při kýchání nebo kašli si zakrývejte ústa. A pokud se již necítíte dobře, zůstaňte raději doma.
Zdroje: www.prirodnilekarna.cz, www.zdravinaroda.cz
Autor: Veronika Matoušová