Zdravé bydlení

Bydlíte zdravě?

Jitka Suchánková
22.11.2012

Dýcháme znečistěný vzduch, protože nemáme jinou možnost. Jíme neekologicky pěstované plodiny a neeticky zabíjená zvířata, protože na BIO nemáme peníze, nebo nevěříme tomu, že všechno co se za BIO vydává, tím také ve skutečnosti je, a zabíjet eticky prostě nejde.

Můžeme-li tedy nějakým způsobem ovlivnit kvalitu našeho bydlení, a tím i našeho celého života, udělejme to. Pomiňme teď škodlivost kouření, alkoholu a dalších návykových látek, a pro tuto chvíli se podívejme do našich příbytků.

Jak si zařídíme zdravější bydlení

Větrání

Základem je správně vyřešené větrání. Musíme mít doma dostatek čerstvého vzduchu a dostatek možností, jak větrat nebo měnit vzduch v místnosti. Při nedostatku kyslíku se cítíme sklesle, unaveně nebo dokonce ospale.

Správná vlhkost

Vyšší vlhkost (tedy nad 50 % relativní vlhkosti) za předpokladu, že se jedná o vlhkost dlouhodobou, vytváří vhodné podmínky pro růst plísní. Ve vlhkém prostředí se dobře daří také roztočům.

Suchý vzduch ale také není optimální, vysychají při něm sliznice dýchacích cest. Je doporučeno mít doma vlhkoměr a podle jeho hodnot se zařídit – buďto vzduch zvlhčovat, nebo naopak pomocí elektrických odvlhčovačů vlhkost sbírat. Základem ovšem je správně a hodně větrat.

Omezení prašnosti

Prašnost ovlivňuje jednak vnější kvalita vzduchu, ale také například úklid v bytě. Vliv mohou mít i úklidové prostředky plné chemikálií nebo nábytek „nevydýchaný“ od lepidla.

Eliminace roztočů

Roztočům se daří nejlépe v lůžkovinách, především v matracích, kde mají ideální podmínky (vlhko a teplo). Nedoporučuje se proto ráno postel zastýlat, ale matrace i lůžkoviny důkladně vyvětrat, protože během noci tělo do matrace odpaří i několik decilitrů vody. Velice vhodné je používat návleky na matrace, které lze prát.

Co způsobuje vlhkost v bytě

  • páry z vaření
  • sušení prádla v bytě
  • odpary z lidského těla
  • nedostatečné větrání, důkladně zaizolovaný dům nebo byt
  • stavební porucha

Kde se daří plísním

V každé skulince, kde neproudí vzduch – za nábytkem, pod tapetami, pod linoleem, celoplošnými koberci apodobně, tam všude jsou ideální podmínky pro vznik nebezpečných plísní. Kde je riziko srážení se a zkapalňování par, tam odborníci doporučují více topit. Na teplejším povrchu zdi se voda nesrazí.

Ve městech je nízká koncentrace lehkých záporných iontů, které ovlivňují nejen naše dýchací cesty, ale i naši psychiku. Takové elektricky neutrální prostředí, tedy prostředí bez lehkých záporných iontů, vnímáme jako těžký, vydýchaný vzduch, který je nepříjemný zvláště při delším pobytu. Už tento náš vjem by nás měl motivovat k otevření okna a provětrání místnosti.

Autor: Jitka Suchánková

Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici
Příznaky onemocnění ledvin

Další články

Co nejíst v těhotenství
Těhotenství

Co nejíst v těhotenství

16.11.2012

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře ...