Olivový olej a jeho účinky na zdraví
Olivový olej, nazývaný také jako tekutý zázrak, je jednou z nejdravějších surovin na světě. Pro své unikátní složení, obsahuje totiž vysoké množství mono-nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, je vyhledávaný nejen pro konzumaci, ale také v léčitelství, farmacii a kosmetickém průmyslu. Pro středomořskou kuchyni je olivový olej jednou ze základních surovin, v našich končinách se ale také stále častěji objevuje mezi ingrediencemi připravovaných pokrmů. Jak se v nich vyznat a který zvolit pro studenou a teplou kuchyni?
Olivové oleje se podle základního způsobu zpracování dělí na panenské, rafinované a směsi těchto dvou skupin.
Panenské oleje
- jsou lisované z celých plodů téměř zastudena a jsou vhodné pro studenou i teplou kuchyni, důležité je však nepřesáhnout maximální teplotu pro jeho ohřívání, kterou je 210 °C
Extra panenský olej (Extra virgin) – nejkvalitnější olivový olej s volnou kyselostí méně než 0,8 g na 100 g, získaný přímo z plodů olivovníku. Vyrábí se pouze mechanickým postupem a vyznačuje se výraznou olivovou chutí a vůní. Nejvyšší kvalitu mají oleje lisované bez pecek.
Panenský olej (Virgin) – olivový olej s volnou kyselostí méně než 2,0 g na 100 g, získává se také přímo z plodů olivovníku a opět pouze mechanickými postupy.
Obyčejný panenský olej – olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100 g.
Rafinované oleje
- jsou lisovány za vysokých teplot a pod tlakem, čímž se snižuje jejich kvalita a nutriční hodnota. Vylisovaný produkt bývá následně chemicky upraven a je vhodný spíše na smažení.
Rafinovaný olej – olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g.
Rafinovaný olej z pokrutin – olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g. Pokrutina je odpad z prvotního lisování oliv.
Směsi
Olivový olej – olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, s volnou kyselostí méně než 1,5 g na 100 g.
Olej z pokrutin – olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje, s obsahem volných kyselin méně než 1,5 g na 100 g.
Účinky olivového oleje
- působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním
- má výrazné antioxidační účinky
- obsahuje vitamíny A, D, K, E a napomáhá některým dalším vitamínům rozpustným v tucích v jejich vstřebávání do organismu
- snižuje hladinu cholesterolu
- působí proti zácpě a nadýmání
- má detoxikační účinky
- podporuje metabolismus tuků a napomáhá trávení, je vhodným doplňkem stravy při redukční dietě
- podporuje vstřebávání vápníku
- podporuje funkci žlučníku
- zpomaluje stárnutí
Olivový olej v kosmetice
Olivový olej se také přidává do kosmetických výrobků a jeho účinky jsou v tomto oboru značné. Olivová mast přináší úlevu svalům po fyzické námaze, olivový olej se doporučuje používat na celé tělo po opalování, nebo také na ošetřování ekzémů či bércových vředů. Výživně a regeneračně působí olivový olej i na naše vlasy.
Používáte olivový olej i jinak, než na vaření? Podělte se o své tipy.
Autor: Jitka Suchánková