Naučte své děti jíst zdravě
Vánoční svátky jsou již dávno pryč a vy se snažíte dojídat poslední zbytky dobrot. Stop! Přestaňte se přejídat a vykročte do nového roku zdravě. Jak ale přesvědčit rodinu a hlavně děti k tomuto kroku?
Někdy se až moc soustředíme na to, co jíme, a zapomínáme, co bychom jíst mohli. Podstata zdravé výživy je hlavně pestrost a vyváženost, která organismu dodá potřebné výživné látky. Nebojte se proto experimentovat a minimálně jednou týdně zařaďte do svého jídelníčku nějakou novinku.
Máte-li možnost, zjistěte si o té či oné surovině nějakou informaci, jako například, kdo ze známých lidí nebo animovaných postaviček ji má rád, odkud pochází. To, že obsahuje vitaminy, děti nezajímá a slovo zdravé nebývá u dětí vůbec oblíbené. Děti jedí ovoce a zeleninu tehdy, pokud jim je nakrájíme a připravíme pod nos. Jako rodičové si moc přejeme, aby jedly zdravě, a tak jim sloužíme.
To, co bychom odmalička měli našim dětem a nejen jim vštípit do hlavy, je hlavně pravidlo jedné ruky. Stejně jako se učí, že ruka má pět prstů, by si měly zapamatovat, že jídelníček se skládá z pěti porcí jídla denně.
Palec je v tomto případě snídaně, která by měla tvořit 20-25 % energetického příjmu a patří mezi jedno z nejdůležitějších jídel dne. Ukazováček je svačina mezi snídaní a obědem a určitě bychom na ni neměli zapomínat.
Prsteníček je oběd, který přichází uprostřed dne, a je druhým nejdůležitějším jídlem dne. Oběd by měl tvořit 30-35 % denního energetického příjmu. Prsteníček připomíná odpolední svačinu a malíček večeři.
Večeře, která zastupuje třetí nejdůležitější jídlo dne, by měla být lehce stravitelná. Tento systém by mohl vyřešit jeden z nejzávažnějších stravovacích zlozvyků dnešní doby, kdy se jí méně často, nepravidelně a kvůli přejídání dochází k nárůstu počtu obézních lidí a následně k onemocnění některými civilizačními nemocemi.
Nejhorší české stravovací návyky
- nejsme zvyklí snídat
- jíme ve spěchu a nepravidelně
- upřednostňujeme tučné a sladké potraviny
- jídlo nám nejvíce chutná večer u televize
- žijeme v domnění, že se vše musí dojídat
- nedodržujeme pitný režim a vodu nahrazujeme sladkými nápoji
- nečteme příbalové letáky
Zásady správného stravování
- nepřejídat se
- najít si dostatek času na snídani a jíst v pravidelných intervalech pětkrát denně
- zvýšit příjem ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb
- snížit příjem cukru, soli a alkoholu
- smažení a pečení nahradit vařením v páře nebo dušením
- vypít alespoň 2 litry tekutin denně
Autor: Milena Mocková