Zdravá výživa

Karob - zdravé mlsání

Michaela Kopřivová
14.11.2012

Karob je přirozené sladidlo, které výborně nahradí čokoládu nebo kakao. Používá se při pečení koláčů, muffinů či cukroví. Skvěle se hodí jako poleva na ovoce, jogurty, do mléka i vody, na pudingy a polevy. Možnost užití karobu místo kakaa či čokolády nebo dokonce místo mouky uvítají alergici, ale i ti z nás, kteří chtějí mlsat zdravě.

Karobový sirup i prášek se vyrábí z plodů - lusků legendárního stromu, tzv. svatojánského chleba (česky rohovník obecný, latinsky Ceratonia siliqua).

Podle Bible se prý karobovými lusky živil sv. Jan Křtitel na poušti, a dobře dělal. Pokud je tomu tak, nejen že si pochutnal, ale získal kromě spousty energie z obsažených cukrů i důležité proteiny a velké množství vápníku a dalších minerálů.

Na rozdíl od čokolády i neslazeného kakaového prášku obsahuje karob sedmnáctkrát méně tuku a žádný kofein. Je bohatým zdrojem vitaminů skupiny B, vitaminu A a kromě již zmíněného vápníku, kterého je třikrát vice než v čokoládě, je bohatý na hořčík a draslík. Nezanedbatelné jsou stopové prvky jako železo, mangan, chrom a měď.

Rohovník obecný je stálezelený strom, jehož domovem je oblast Středozemí s centrem na Předním východě a pěstuje se zde více než čtyři tisíce let. Začíná plodit až po mnoha letech, ale poté plodí třeba 100 let. Žádné sucho jej pak nezastaví.

Z lusků karobu se rozemletím získává karobový prášek nebo se již mnoho století vyrábí trochu složitější metodou vynikající karobový sirup (Charoupomelo). Zmiňují jej evropští cestovatelé od 16. století, které již tehdy zaujal svojí sladkostí a příjemnou chutí.

Kyperské černé zlato

Nejvýznamnějším distributorem karobového sirupu je dnes Kypr. Tento sirup je nazýván kyperským černým zlatem, protože byl pro tento ostrov podobně významným zdrojem příjmu jako dnes pro Arabské emiráty ropa nebo pro Iry Guiness, což jsou asi mnohem známější „černá zlata“.

Toto ale není jediná souvislost se zlatem. Zrníčka obsažená v lusku svatojánského chleba mají totiž neobvykle stálou hmotnost (0.2g). Od hmotnosti semen byla ve starověku ustavena váhová jednotka, karát, udávající čistotu zlata či hmotnost drahých kamenů. Slovo karát je odvozeno z arabského výrazu pro zrnko karobového lusku.

Pozitivní účinky karobového lusku

  • Karobový prášek i sirup se tradičně užívá jako prostředek sloužící k lepšímu trávení, k napravení žaludečních problémů a při průjmových onemocněních
  • Karobový sirup velmi účinně reguluje hladinu krevního cukru, což nejlépe ocení lidé trpící cukrovkou
  • Je výborným prostředkem k získání energie. Rozpuštěný ve sklenici studené vody jej kdysi dávno farmáři užívali jako obdobu dnešních energetických nápojů.
  • Karobový prášek je bohatým zdrojem vlákniny, která spolu s vysokým obsahem ligninu a polyfenolů váže nadbytečné žaludeční kyseliny a pomáhá při trávení a vylučování. Dokáže také účinně snížit hladinu cholesterolu a chrání tak před civilizačními chorobami.
  • V posledních letech se karob dobře uplatňuje při výrobě bezlepkových potravin určených pro nemocné celiakií
  • Pro svůj vysoký obsah vápníku se užívá jako doplněk stravy při osteoporóze

Autor: Michaela Kopřivová

Chcete zhubnout? Spěte déle. Špatně spíte? Zhubněte
10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou

Další články

Chudokrevnost a další nemoci krve
Onemocnění krve

Chudokrevnost a další nemoci krve

06.11.2012

Trápí vás otoky nohou, křečové žíly nebo hemeroidy a lékař vám sdělil, že jste chudokrevná? Není to nic příjemného, ale i s nejrůznějšími onemocněními krve a cév se můžeme setkat. ...

Boj proti migréně
Migréna

Boj proti migréně

05.11.2012

Pokud si často stěžujete na to, že vás bolí hlava, můžete být v očích mnohých za hysterku a simulantku. Kdyby ovšem dotyční zažili pulzní bolest, stavy zmatenosti, těkavé vidění, p ...