Jak zvýšit příjem antioxidantů
Antioxidanty by se daly definovat jako látky neutralizující účinky volných radikálů. Co si ale pod tím představit? Zkrátka a dobře, pokud budeme konzumovat dostatek těchto látek, budeme mít určitou prevenci proti předčasnému stárnutí, chronickým nemocem a také nám pomohou posílit náš imunitní systém.
Antioxidantů je mnoho druhů a možná by bylo zbytečné je všechny vypisovat. Nejlepší bude, když uvedeme několik typů, jak jejich příjem co nejvíce zvýšit.
Nejlepší je čerstvé ovoce
Mnoho antioxidantů naleznete například v brusinkách, červeném víně, švestkách a pomerančích. Pokud by jste toužili po něčem exotičtějším, můžete vyzkoušet bobule z ovoce acai. Toto ovoce původem z Brazilských deštných pralesů, je označováno jako jedno z nejzdravějších ovocí na světě. Jinak to, že čerstvé ovoce je zdravější než vařené, ví snad každý.
Zeleninu nerozvařovat
Nejzdravější je samozřejmě syrová zelenina, pokud ji ale lehce podusíte, nic moc špatného se také nestane. Vařte ji ale co nejkratší dobu a na co možná nejnižší teplotu. Bohatý na antioxidanty je například špenát, brokolice, mrkev či červená a žlutá paprika.
Olej a ochucovadla
Vařením na extra panenském olivovém oleji a užívání přitom koření jako je šalvěj, majoránka, rozmarýn a tymián značně obohatí vaše jídlo o antioxidanty. Další chutné ingredience jsou česnek a čerstvý zázvor.
Svačte oříšky
Mandle, arašídy, lískové a pekanové oříšky a samozřejmě mnoho dalších, tělu udělají (ve většině případech) lépe než čokoláda. Pokud si ovšem hlídáte váhu, tak se s nimi nepřejídejte, neboť většina z nich má vysoký obsah kalorií.
Jezte více fazolí
Fazole mají krom vysokého obsahu antioxidantů a také hodně bílkovin.
Pijte čaje
Výskyt antioxidantů v čaji, jak zeleném tak i černém, byl nejednou prokázán. Japonci, kteří si normálně dopřávají klidně čtyři šálky tohoto nápoje denně, jsou toho vřelým důkazem. U zeleného čaje se nedoporučuje ho konzumovat, pokud je příliš horký.
Pozor na pilulky
Jedna dánská studie zkoumající data téměř 233 tisíc lidí přišla s velice překvapujícími závěry. Podle ní při dlouhodobém užívání doplňků stravy obsahující jisté antioxidanty, konkrétně beta karoten, vitamín E a vitamín C, dochází k málo známému jevu, označovanému jako zvrat antioxidantu. Při zvratu antioxidantu se jeho antioxidační účinky změní v prooxidační. To znamená přesně opačné a pro tělo nežádoucí. Tento jev byl pozorován pouze u antioxidantů přijímaných v čistém stavu (uměle vyrobených), nikoliv u látek vyskytujících se přirozeně.
Co to pro nás znamená? Vědci se zatím hádají, a také zde působí mocné loby výrobců. Nicméně v době kdy je příjem antioxidantů menší (zima), si můžeme vitamínovými pilulkami pomoci. Ale jinak se nesnažíme příjem důležitých látek nahradit „jednou pilulkou denně." Navíc tyto pilulky jistě neobsahují vlákninu ani potřebné bílkoviny, kterých má zdravá a vyvážená strava dostatek.
Jak jste na tom vy? Myslíte, že je Váš příjem antioxidantů dostatečný?
Autor: Petr Zimola