zdroj: pixabay.com
Zánět

Trpíte na bolestivé ústní koutky? Chybí vám vitamíny!

Veronika Tůmová
21.04.2018

Popraskané koutky úst mohou pěkně potrápit. Jsou nejen velmi bolestivé, ale samozřejmě i dost nevzhledné. Často vám mohou hodně vadit i při jídle a pití. Někdo si s nimi užil své jen v průběhu dětství a je rád, že do dospělosti odezněly. Co je jejich příčinou a jak se jich zbavit?

Bolavé koutky - je to nemoc?

Bolestivost koutků je způsobena zánětlivým onemocněním rtů, které postihuje někdy jen jeden, ale někdy i oba ústní koutky. Popraskané a bolestivé koutky znají zejména lidé s životosprávou, kde chybí některé důležité složky výživy. Nejčastěji to bývá zinek, železo a vitaminy skupiny B. Tento problém se objevuje převážně v dětském věku. Podpořit jeho vznik můžou i vnější vlivy, například chladné a větrné počasí, nebo naopak horko a vlhko. V neposlední řadě pak také psychické vypětí a stres, ale i časté užívání antibiotik.

Popraskané a bolestivé koutky v důsledku nesprávné ústní hygieny

I zhoršená kvalita naší péče o ústní hygienu se může projevit vznikem této nepříjemnosti, lze ji tedy také označit za jednu z možných příčin, která může přispět k progresi praskajících koutků. Infekce tak pochází zejména z úst, jejichž prostředí samo o sobě problému napomáhá. Zanícené koutky radíme rozhodně neolizovat, první pomocí může být například pravidelné promazávání běžně prodávaným jelením lojem. Odborníci upozorňují, že lidé si někdy pletou zanícený koutek s onemocněním zvaným herpes, to je však již virové onemocnění.

Příznaky bolestivých ústních koutků, jejich léčba a prevence

Koutky se projeví zarudnutím a bolestivostí na rozhraní sliznice úst a rtů. Typická je také prasklina uprostřed. Koutky jsou svědivé a mohou být pokryty žlutohnědým strupem, mokvat nebo i krvácet. Mohou být také upozorněním organismu na vážnější nemoci, které v těle probíhají, což může být například Crohnova choroba nebo anémie. Základ léčby pak tvoří pravidelné nanášení protikvasinkových a antibakteriálních mastí, které usnadňují hojení. Před nanesením vždy postižená místa vydezinfikujte, nejlépe borovou vodou či jinými roztoky, které vám doporučí v lékárně.

Z přírodních přípravků můžeme doporučit třeba betaglukanový gel, který je vhodný pro regeneraci tkání. Prevencí je pak kromě pestrého jídelníčku se správným výživovým složením také výše zmíněná ústní hygiena, kterou bychom neměli podceňovat nejen u sebe, ale především u dětí, které jsou k výskytu bolavých koutků náchylnější.

Zdroj: Enatures.cz, Prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Očistné ušní a tělové svíce - cesta ke zdraví?
JIA - juvenilní idiopatická artritida

Další články

Sociopat versus psychopat - jak je rozpoznat?
Duševní zdraví a psychologie

Sociopat versus psychopat - jak je rozpoznat?

28.03.2018

Sociopatie je porucha osobnosti, která má za následek abnormální chování člověka vůči svému okolí. Mohou ji způsobit například špatné sociální vztahy způsobené neschopností přizpůs ...