Enzymy a enzymoterapie
V lidském těle každou vteřinu proběhne neuvěřitelné množství chemických reakcí, které by za normálních podmínek nenastaly nebo by trvaly stovky let. Za tuto schopnost vděčíme látkám, které označujeme jako enzymy. Enzymy se v průmyslu užívají již pěknou řádku let (pivovarnictví, potravinářství, atd.) a v poslední době nacházejí stále širší uplatnění v oblasti lékařství.
Lidé měli v dřívějších dobách všelijaké představy o lidském těle a jeho fungování. Například v 18. století ještě převládal názor, že potrava v žaludku je zpracovávána především mechanicky. Jistý Francouz jménem René de Réaumur se tento názor pokusil vyvrátit jednouchým pokusem. Kousek masa vložil do ocelové klícky a tu nechal pozřít dravým ptákem. Když klícku dravec vyvrhnul, maso v ní bylo stráveno. Tak bylo celkem jasně prokázané, že musí existovat nějaká neviditelná síla, schopná maso rozložit.
Vlastnosti této zatím neznámé síly využíval o něco později jiný Francouz, lékař Jean Senebier, který žaludeční šťávou zvířat potíral obtížně se hojící rány svých pacientů. Zanícená tkáň se rozložila, což významně podpořilo proces hojení. Látku, která toto vše má na svědomí, se podařilo izolovat v roce 1836 a dostala jméno pepsin. O čtyřicet let později, v roce 1876, bylo na světě souhrnné označení pro látky katalyzující děje v živých soustavách - enzym.
Podstata enzymů
Enzym je látka bílkovinné povahy. Každý enzym je specifický vždy jen pro konkrétní látku. Je to dáno tím, že se na enzymu vyskytuje tzv. aktivní místo. Aktivní místo si můžeme představit jako speciální klíč, který zapadá do zámku, jenž nese právě ona látka s níž reaguje. Enzymy často fungují v jakýchsi reakčních řadách, neboli když jeden enzym umožní přeměnu jedné látky na jinou, okamžitě připlave další enzym a ten nově vzniklé látky přemění zase v jiné atd.
Některé enzymy pro své fungování potřebují krom bílkovinné složky ještě další látku. Tou může být tzv. koenzym. Mnohé z koenzymů jsou deriváty vitamínů (C, B1, B2, B6, B12 a další), proto je také tak důležitý jejich příjem v potravě.
Jak enzymy v těle pomáhají
Enzymů je neuvěřitelné množství a podílejí se snad na všech dějích v našem těle. Mimo jiné se účastní:
- Zpracování potravy a její přeměny na energii
- Vylučování odpadních látek z těla
- Obranyschopnosti těla
- Hojení zánětů
- Myšlení a nervové činnosti
- Procesů látkové výměny
Spektrum působení enzymů je obrovské, rovněž jejich uplatnění v praxi při léčení mnoha nemocí. V poslední době nacházejí užití především při léčení těchto chorob:
- Chronická zánětlivá onemocnění (revmatoidní artritida, záněty šlach, roztroušená skleróza,...)
- Oslabení imunitního systému
- Infekce močových, pohlavních a dýchacích cest
- Nádorová onemocnění
Protizánětlivé účinky enzymů jsou rovněž ceněny ve sportovní medicíně při různých úrazech a poraněních. Enzymy lze také užívat jako podpůrný prostředek při léčbě antibiotiky. Důležité je, že enzymoterapie se nasazuje jako doplňková léčba, ne jako léčba samotná.
Máte nějaké zkušenosti s enzymoterapií? Pomohla vám?
Autor: Petr Zimola