Akutní zánět středního ucha
Akutní zánět středouší je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění v dětském věku, při němž je často potřeba nasadit antibiotickou léčbu. Onemocnění bývá komplikováno virovou respirační infekcí. V posledních letech byla stanovena jasná kritéria pro diagnostiku onemocnění, která se liší od let dřívějších. Změnily se postupy, díky nimž by mělo být docíleno vyléčení pacienta, a to za současného snížení užívání antibiotik.
Příčiny zánětu středního ucha
Proč děti trápí akutní zánět středního ucha, na to nelze nalézt jednoznačnou odpověď. Pravděpodobně jsou to respirační viry, případně i bakterie. Rozvoj infekce ve středouší je zřejmě způsoben společnou interakcí těchto virů a bakterií v horních cestách dýchacích.
Jsou však známy různé okolnosti, které mohou přispět ke vzniku akutního zánětu středouší:
- vrozené vady jako Downův syndrom, defekty imunity, rozštěp rtu
- rodinná predispozice
- vliv nosní mandle (adenoidní vegetace)
- pasivní kouření (pobyt v zakouřených místnostech)
- užívání dudlíku po 6. měsíci věku
- krmení z láhve vleže
- pravidelný pobyt ve větším kolektivu dětí nebo starší sourozenec, který pravidelně pobývá ve větším kolektivu dětí
Jak poznat a léčit akutní zánět středouší?
Akutní zánět středouší u dětí je infekční onemocnění, které v naprosté většině případů probíhá s tendencí ke spontánnímu uzdravení a s ústupem potíží po 4 dnech. Jasnými známkami této choroby jsou tyto projevy dítěte:
- stěžuje si na bolest ouška, pokud je velmi malé, ouška se chytá, dotýká se ho atd.
- brečí
- je podrážděné
- nechce jíst
- má zvýšenou teplotu
Při podezření na zánět středního ucha je třeba navštívit pediatra, který určí, zda je vhodné vyhledat pomoc u odborného lékaře – otorinolaryngologa. Otoskopický nález – zarudnutí ušního bubínku, vyklenutí bubínku, výtok z ucha – diagnózu potvrdí.
Cílem léčby je zmírnění bolesti, snížení teploty a zkrácení doby trvání obtíží. K léčbě se používají analgetika, v některých případech i antibiotika. Nemocné ucho je třeba několikrát denně čistit a nenechávat je znečistěné, aby nedocházelo k zasychání výměšků ve zvukovodu. K čištění se používá borová voda, ucho neucpáváme vatou, čistíme opatrně, ne do hloubky, nejlépe podle pokynů lékaře.
Akutní záněty středního ucha se mohou opakovaně vracet. Příčinou bývají většinou infekce horních cest dýchacích a všechny již výše popsané vlivy, dále roční období a prudké změny počasí.
Zánět středního ucha se většinou v případech správné léčby a péče hojí dobře a nezanechává následky v podobě zhoršené kvality sluchu.
Autor: Jitka Suchánková