Děti a důležité vitamíny
Dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek potřebuje člověk v každém věku. Dohlédněte proto obzvlášť na své děti, aby nebyly odbývány rychlým jídlem mezi hrou a zábavou, a aby dostaly přesně to, co jejich vyvíjející se organismus potřebuje.
Jarní a letní měsíce svádějí k tomu se jídlem moc nezabývat, protože se spousta času tráví venku a na výletech a na velké vaření nezbývá čas a prostor.
Děti však potřebu kvalitní jídlo, které obsahuje hodně vitamínů. Když nemáte čas na přípravu jídla, mějte po ruce čerstvou zeleninu a ovoce, cereálie... Jaké vitamíny děti potřebují, aby byly zdravé?
Vitamíny skupiny B, riboflavin, nicacin
Riboflavin obsahují přírodní zdroje mléka, játra, hovězí maso, ryby, celozrnný chléb, vejce a houby. Niacin zase najdeme v potravinách bohatých na bílkoviny. To je například kuřecí a hovězí maso, ryby a ořechová jádra.
Oba tyto vitamíny pomáhají tělu správně využívat energii z potravy. Pokud je v těle málo riboflavinu, dochází ke kožním vyrážkám a loupání kůže kolem nosu a uší.
Vitamín C
Vitamín C najdeme téměř v každém ovoci a zelenině. Céčko pomáhá vstřebávat železo, posiluje imunitní systém a je výborný antioxidant.
Mírný nedostatek se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů a nedostatečnou odolností proti infekcím.
Vitamín D
Vitamín D se tvoří v těle, když je kůže vystavena slunečnímu záření. Jeho dalším zdrojem jsou tučné ryby (losos, tuňák). Déčko hraje významnou roli v přirozené obranyschopnosti organismu.
Nedostatek tohoto vitamínu u dětí může poškodit kosti a vyvolat křivici. Trvale vysoké dávky mohou porušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem, oslabit kosti a způsobit ukládání vápníku v měkkých tkáních (svalech).
Vitamín E
Nalezneme ho především v pšeničných klíčcích, listové zelině a ořeších. Je to velmi důležitý antioxidant.
Působí jako prevence proti nádorovému bujení, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Pokud má tělo málo éčka, může dojít k poškození nervů a ke snížení životnosti červených krvinek.
Železo
Železo je nejvíce obsaženo v játrech, vejcích, mase, ovoci a zelenině. Podílí se na přenášení kyslíku červenými krvinkami a má důležitou roli pro správné fungování imunitního systému u nejmenších dětí.
Při nedostatku může docházet k anemii a také ke snížení imunity.
Jód
Nejlepším zdrojem jódu jsou mořské ryby, plody a řasy a také mořská sůl. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou, které ovlivňují vývoj pohybové soustavy a mozku v raných etapách růstu. Jód také působí na správný vývoj kontigativných funkcí.
V případě nedostatečného množství jódu v těle může docházet k poruchám růstu a zaostávání v duševním vývoji.
Autor: Milena Mocková