Vyšetření a léky

Světový den dárců krve

Jitka Suchánková
14.06.2012

Vyhlásit 14. červen Světovým dnem dárců krve byla společná myšlenka několika zdravotnických organizací: Světové zdravotnické organizace (WHO), Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfuzního lékařství. Hlavním mottem tohoto dne je „Krev je dar pro život. Děkujeme“.

Krev je životodárná tělesná tekutina. Dospělý a zdravý člověk jí má v těle cca 5 litrů. Krev obsahuje:

  • bílé krvinky - leukocyty
  • červené krvinky - erytrocyty
  • krevní destičky - trombocyty

Červená barva krve je způsobena červeným krevním barvivem – hemoglobinem.

V určitých situacích se kdokoliv z nás může dostat do situace, že potřebuje krev doplnit nebo vyměnit. Může se jednat o závažné onemocnění, operaci, autonehodu nebo jiný úraz, při kterém dojde k velké ztrátě krve. Na to jsou nachystané krevní konzervy, ale aby jich byl dostatek ve všech druzích, je nutné, aby transfuzní stanice měly neustále vhodné dárce krve.

Historie transfuze krve

První přímá transfuze krve od člověka k člověku byla provedena v roce 1818 v Londýně. V naší zemi se možnosti transfuze a darování krve dostaly povědomí zejména díky chirurgovi Karlu Maydlovi a psychiatrovi Janu Janskému.

Druhý zmiňovaný odborník v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu. Po tomto profesorovi se také dodnes jmenuje medaile (dříve plaketa), která se předává za bezplatné dárcovství krve.

Chcete se stát dárcem krve?

Dárcem se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Důležitá je zdravotní anamnéza potenciálního dárce. Musí to být zdravý člověk se zdravou krví. Dárcem krve nemůže být člověk, který v minulosti prodělal například žloutenku, syfilis, tuberkulózu, břišní tyfus nebo některé tropické nemoci, dále nesmí trpět onemocněními, jako je cukrovka, epilepsie, hemofilie, těžké formy alergií. Darovat krev nemohou ani lidé, kteří v minulosti absolvovali léčení hormony hypofýzy. Po některých onemocněních může být dárce z dárcovské listiny vyřazen pouze dočasně, na určitou dobu.

Ženy mohou krev darovat maximálně 4 x do roka, muži 5 x, přičemž nejkratší interval mezi odběry je 8 týdnů. Jeden odběr činí asi 450 ml krve. Pokud se přihlásíte poprvé jako dárce krve, budete již evidováni a příslušná nemocnice vás vyzve k další návštěvě.

Nebojte se pomáhat, nikdy nevíte, kdy se vy sami nebo vaši nejbližší dostanou do situace, kdy budou krev potřebovat! Nezapomeňte, že i vaše krev může zachránit život.

Kromě nenahraditelné pomoci má dárcovství krve ještě jednu výhodu. Pokud pravidelně dáváte krev, máte dobrý přehled o svém zdravotním stavu.

Autor: Jitka Suchánková

Proč jíst ryby a plody moře?
Celiakie a fenylketonurie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Sociální fobie
Fobie a úzkostné poruchy

Sociální fobie

29.06.2012

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chován ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...