Darovat krev nebolí
Dobrovolníků, kteří se rozhodnou darovat krev, je u nás stále nedostatek. Mnozí lékaři vidí problém v tom, že si lidé neuvědomují důležitost dárcovství krve dřív, než se jich přímo dotkne. Přitom dobrovolné krevní dárcovství není nic víc než klasický odběr krve, který všichni ve svém životě párkrát zažili.
Pomoct může zkusit každý
Člověk má v těle průměrně 5 až 6 litrů krve. Pokud dojde ke ztrátě třetiny z celého krevního objemu, život je v ohrožení. I vy však máte možnost takového člověka zachránit. Dárcovství krve je vždy dobrovolné, poskytnout krev můžete ve věku od 18 do 60 let. Muži smí přijít k odběru maximálně čtyřikrát a ženy třikrát za rok. Mezi jednotlivými odběry musí být dvouměsíční pauza, aby nedošlo ke ztrátě železa. To je důležité pro tvorbu červených krvinek. Při jednom dárcovství nepřijdete o více než půl litru krve.
Co vám může zabránit darovat krev
Před samotným odběrem musí všichni zájemci vyplnit dotazník. Na jeho základě se rozhodne, jestli jste vhodným dárcem. Odmítnuti můžete být, pokud střídáte sexuální partnery, máte úzký kontakt s nemocným trpícím infekční žloutenkou nebo HIV. Darování nepřichází v úvahu ani tehdy, pokud užíváte drogy nebo nadměrně holdujete alkoholu. Riziko odmítnutí může představovat i tetování a piercing. Dále jsou z dárcovství dočasně vyřazeni lidé, kteří užívají některé léky na léčbu akné, lupénky, zbytnění prostaty, nebo třeba vypadávání vlasů.
Obavy z dárcovství krve
Hlavním důvodem, proč není dostatek krevních dárců, je strach. Tvrzení, že při odběru může dojít k nákaze různými nemocemi, ať žloutenkou nebo dokonce virem HIV, je mylné. Celý odběr probíhá v prostředí transfúzních stanic nebo jiných zdravotnických zařízení. Provádí se jednorázovými injekčními jehlami a dalšími, vždy sterilními, nástroji.
Kromě možné nákazy se lidé bojí výsledků, které se dozví z krevních rozborů. Laboratoř zkoumá krev na přítomnost žloutenky typu B a C, vir HIV (původce AIDS) a syfilis. Pokud by lékaři zjistili, že jste některou z uvedených nemocí nakažený, budou váš zdravotní stav sledovat a zajistí vám potřebnou léčbu.
Když se na problém podíváte z pozitivní strany, máte tak možnost dozvědět se zdarma, zda jste zdravý, popřípadě včas odhalit nemoc a se začít léčit. Pravidelní dárci krve tak kromě toho, že pomáhají, mají zároveň zajištěné i pravidelné preventivní prohlídky.
Když se stanete dárcem
Jestliže půjdete darovat krev, neměli byste očekávat žádnou finanční odměnu. Máte však ze zákona nárok na pracovní volno po dobu cesty k odběru i zpět, na samotný odběr a následný odpočinek. Volno, které vám zaměstnavatel poskytuje, je plně placené. Může se však stát, že potenciálního dárce krve ve zdravotnickém zařízení odmítnou. Pak je pracovní volno hrazené jen v čase, který je nutný pro návrat do zaměstnání.
Druhy odběrů krve
Existuje několik druhů krevního dárcovství. Klasickým a nejčastějším typem je takzvaný odběr plné krve. Ten vám zabere pouze pár minut podle toho, jak rychle vaše krev poteče.
S delší dobou (hodinou až dvěma) počítejte, pokud se rozhodnete darovat jen krevní plazmu, krevní destičky nebo červené krvinky. Separované odběry se provádí speciálními přístroji. Z vaší krve oddělí jen části, které chcete darovat, a zbytek vám během úkonu vrátí zpátky do krevního oběhu. Dát však jen jednu ze tří složek krevní tekutiny můžete v případě, jestliže dobře snášíte běžné odběry krve.
Darovali jste někdy krev?
Autor: Lucie Herberová