Voda a hydratace

Pitný režim na pracovišti – co je dobré vědět?

Veronika Tůmová
19.07.2010

Přestože pojem pitný režim i význam jeho dodržování jsou nám známy, pravidelný přísun tekutin bývá mnohdy opomíjen a podceňován, dokonce i v tak tropických letních dnech, která nás právě sužují. Doma nebo na dovolené si můžeme snadno vytvořit a uhlídat návyk pravidelného pití, jaké jsou však naše možnosti na pracovištích a kdo za ně zodpovídá?

Povinnost zaměstnavatele zajistit dostatek tekutin

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli mimo jiné povinnost vytvořit pro zaměstnance takové pracovní prostředí, kde nebudou vystaveni nebezpečí a zdravotním rizikům při výkonu práce, což zahrnuje také zajištění dostatečného množství tekutin.

Konkrétní způsob zajištění pitného režimu, stejně jako množství pitné vody na jednoho zaměstnance a podobné detaily však podle právních předpisů nejsou přesně stanoveny. Přesnější informace se vztahují k tzv. ochranným nápojům, které se podle platných ustanovení podávají zaměstnancům vystaveným neúměrné tepelné zátěži - např. řidiči hromadné dopravy a podobně.

Pitná voda v kancelářích a veřejných prostorách

Přestože balenou vodu a vodu v barelech považujeme za zdravotně nezávadnou a našemu zdraví naopak prospěšnou, odborníci mají jiný názor, pro nás mnohdy až dost překvapivý.

Kvalita vody v plastových lahvích může být někdy i horší než voda z vodovodu, její dlouhodobé skladování podporuje vznik bakterií, vznikají náklady s recyklací odpadu a podobně.

Přestože za pravidelnou hygienickou údržbu barelů odpovídá dodavatel, ne vždy k němu dochází tak často, jak by mělo. Stále častěji se proto nejrůznější firmy přiklánějí k novější, výhodnější a bezpečnější technologii, přístrojům založeným na filtraci vody. Stojany s filtrovanou pitnou vodou tak přinášejí řadu výhod, včetně nízkých nákladů ve srovnání s vodou balenou. Dají se instalovat v prostorách jakéhokoliv provozu, ale i v nemocnicích, hotelech, kancelářských prostorách aj.

Co je vhodné pít a v jakém množství

Při všem tom zdůrazňování a připomínání správných zásad dodržování pitného režimu se málokdy dozvíme, co bychom vlastně měli pít a v jakém množství, protože i tady platí, že všeho moc škodí. Vypitím velkého množství tekutiny najednou, v domnění, že své tělo zásobujeme pro zbytek dne, si totiž rozhodně nepomůžeme, může to být spíš naopak. Zkuste se tedy držet těchto pravidel:

  • snažte se pít přírodní neperlivou vodu s minimálním obsahem soli a minerálů
  • méně častou alternativou mohou být ovocné šťávy a džusy, čaj bez kofeinu
  • při extrémní zátěži a vysokých teplotách by mělo být maximální množství přijatých tekutin u dospělého člověka čtyři litry
  • vyhýbejte se slazeným limonádám, energetickým a alkoholickým nápojům, nápojům s velkým množstvím kofeinu, barviv a umělých sladidel

 

Jak je to na vašem pracovišti? Poskytuje vám zaměstnavatel dostatečné množství tekutin, nebo si je zajišťujete sami?

Autor: Veronika Tůmová

Porod a těhotenství v létě – na co se připravit?
Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...