Pitná voda v Čechách i ve světě: Kde je nejkvalitnější?
Bez vody se nikdo z nás neobejde, proto se věnuje značná pozornost výzkumům a diskuzím na téma její ochrany, kvality, spotřeby či dostupnosti. Povrchová a podzemní voda je voda sladká a tvoří jen nepatrnou část hydrosféry (asi tři procenta). Podzemní voda je obvykle čistá a pitná, protože prochází jemnými póry hornin, například pískovců, které filtrují nečistoty. Kvalita vody se v našich podmínkách liší podle oblastí.
Bývá odlišná poměrem v sobě obsažených složek, obsahem škodlivin i celkovou mineralizací. Důležitý je také hospodářský způsob využití dané hydrogeologické oblasti. Většina domácností v Čechách pije kohoutkovou vodu, která se u nás těší velmi dobré pověsti. Kromě nezávadnosti vody jsou však pro nás, spotřebitele, důležité i jiné vlastnosti, které na naše zdraví přímý vliv nemají - chuť a vůně.
Voda z Adršpachu - nejlepší voda v Čechách?
Podle odborníků nás často odrazuje právě neuspokojivá chuť či vůně vody. Voda, která je zakalená nebo páchne, je v každém případě nepitelná. Je pochopitelné, že barvu vody, stejně jako její chuť či pach, považujeme za stejně důležité faktory, jako je její zdravotní nezávadnost. Podzemní voda výborné jakosti se u nás nachází v hydrogeologické oblasti Broumovského výběžku nedaleko Adršpachu. Využívá ji vodárna v Teplicích nad Metují. Tato voda z Polické křídové pánve z oblasti Adršpašsko-teplických skalních měst byla koncem minulého století vybrána jako zdroj pro výrobu balené kojenecké vody. Důležitými kritérii byla mimo jiné stabilita jakosti vody a její vydatnosti, ale také schopnost ochrany zdroje.
Jak vylepšit kohoutkovou vodu?
Balená voda - na co si dát pozor?
Je tedy zřejmé, že i v kvalitě podzemních vod jsou značné rozdíly. Jak je to ale s vodou balenou, která se dostává na náš stůl? Samozřejmě, tady jsou rozdíly ještě patrnější, a to nejen v ceně. Balené pitné vody jsou na trhu pod různými názvy a obchodními značkami, např. „Perlivá voda“ nebo „Stolní voda“, ale vždy musí být na etiketě uvedeno, že se jedná o vodu pitnou. Nabídka balených vod je značná a obchodní názvy jsou často zavádějící, proto bude určitě rozumné nespoléhat se jen na ně. Vstupem do EU došlo také k podstatné změně v legislativě, názvosloví i požadavcích na označování balených vod. Při nákupu bychom se tak neměli rozhodovat jen na základě reklamy a módních trendů. Vždy bychom měli věnovat pozornost etiketě a celému popisu složení, kde musí být jasně uveden zdroj vody a způsob její úpravy. Pokud toto na lahvi chybí, raději ji odložte zpět do regálu.
Kupovaná voda v plastu versus kohoutková: Která je lepší?
Pitná voda v rozvojových zemích
Nekvalitní voda spolu s nedostatečným hygienickým zázemím je zásadním problémem v rozvojových zemích a bohužel z velké části může i za tamní vysokou dětskou úmrtnost. Podle WHO tu ročně zemře 1,5 milionu dětí v důsledku závažných průjmových onemocnění vyvolaných právě závadností vody. Stejně tak způsob, jakým ženy a děti v těchto oblastech dopravují vodu ze vzdálených nádrží do svých domovů, má za následek, že stráví většinu dne na cestě, tudíž nezbývá čas na vzdělání ani možnost výdělku. Problém nedostatku pitné vody ve světě se snaží řešit některé firmy a především neziskové organizace.
Zdroj: www.mojebylinky.cz , www.seznamzpravy.cz , www.blesk.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová