Bílý čaj má skvělé účinky na naše zdraví
Bílý čaj je pro své specifické podmínky pěstování a sběru přezdíván čaj císařů. Svého času byl velmi vzácný, ale dnes si jej můžeme dopřát i my a ochutnat jeho jemnou lahodnou chuť a zároveň udělat něco pro své zdraví.
Bílý čaj má jemnou chuť a světlou barvu. Jeho výroba je tak náročná, že byl pro obyčejné lidi nedostupný a směli jej popíjet jen čínští císaři. Zvláště oblíbeným se stal za vlády císaře Huj-čonga z dynastie Song (960-1279 n. l.). Nerozvinuté pupeny bílého čaje Camellia sinensis jsou pokryty jemným stříbřitě bílým chmýřím, podle kterého získal své jméno.
Pěstování bílého čaje
Bílý čaj se pěstuje na malém území v Číně (převážně jihovýchodní pobřežní provincie Fujian), na Srí Lance a v Indii. Čajové keře vyžadují polostín nebo stín, aby nedocházelo k velké tvorbě chlorofylu. Nerozvinuté čajové lístky se sbírají na počátku jara na přelomu březnu a dubna. V tomto krátkém období se pupeny sbírají ručně a pouze za příznivého počasí. Sběr musí proběhnout brzy ráno, kdy je na plantážích ještě ranní rosa a čajové lístky jsou zavřené. Čaj se vyrábí jen z pupenů s bílým chmýřím. Není fermentovaný jako černý čaj. Následně se čajové lístky nechají zavadnout, přetřásáním na platech se lehce pomačkají, což vede k jejich lehké oxidaci, poté se usuší na slunci. Sušené lístky bílého čaje se následně třídí podle velikosti.
Bílý čaj a jeho pozitivní účinky na naše zdraví
Východní medicína zná jeho blahodárné účinky už po staletí. Šetrné zpracování bílého čaje mu uchovává velké množství antioxidantů, stejně jako u mladých čajových lístků. Antioxidanty brání organismus před vlivy volných radikálů. Antioxidanty snižují cholesterol, udržují naše tělo v dobré kondici, blahodárně působí na srdce, kosti a zažívání, pomáhají v boji s bakteriemi a viry a celkově posilují imunitní systém. Jeho antivirové a antibakteriální účinky jsou silnější než u zeleného čaje.
Bílý čaj dále působí jako omlazující prostředek, napomáhá při redukci hmotnosti, snižuje krevní tlak a chrání nás tak před chronickými civilizačními nemocemi. Dokonce předchází vzniku paradentózy a zubního kamene. Jelikož se v něm nachází méně barviv, nezanechá na zubech hnědý povlak jako například černý čaj nebo káva. Díky přítomnosti aminokyseliny L-theanine nám pomáhá bojovat se stresem.
V bílém čaji se nachází polyfenoly, které předchází vzniku rakoviny. V zeleném čaji jich najdeme o něco méně a černý čaj byl o ně díky fermentaci připraven docela. V bílém čaji se oproti zelenému a černému nachází nejmenší množství kofeinu. Pro srovnání bílý čaj obsahuje zhruba 15 mg kofeinu, zelený čaj 20 - 30 mg, černý čaj 40 - 60 mg a káva 120 - 150 mg. Využití nachází i v kosmetickém průmyslu. Najdete jej v antibakteriálním mýdle, pleťové vodě, pleťových krémech i jemných květinových dámských vůní.
Příprava bílého čaje
Na bílý čaj si můžete zajít do čajovny, ale také si jej připravit doma. Stačí zalít čajové lístky vodou o teplotě 80 °C a nechat louhovat přibližně 3 - 5 minut. Kvalitní bílý čaj lze zalít až pětkrát. Jen při každém dalším zalití prodlužte dobu louhování.
Zdroj: www.nazeleno.cz, www.bily.chutnycaj.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Hanka Bednářová