Vitamíny a minerály

Nejen v zimě, ale po celý rok je třeba dodávat tělu dostatek vitamínů a minerálů. Víte které vitamíny jsou nejdůležitější? A přijímáte jich v potravě dostatek?

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které patří mezi základní složky stravy. V organismu nemohou být syntetizovány v dostatečném množství, a proto musejí být získávány ze stravy. Vitamíny plní v organismu řadu nezastupitelných rolí - podílejí se na metabolismu všech živin, plní funkci katalyzátorů chemických reakcí, hrají významnou roli v prevenci nemocí, zpomalují degenerativní projevy stáří atd.

Obecně rozeznáváme 13 základních druhů vitamínů – A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Běžně se vitamíny rozdělují na vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní) a rozpustné ve vodě (hydrofilní). Mezi lipofilní vitamíny patří vitamíny A, D, E, K. Důležité v tomto dělení je to, že lipofilní vitamíny se v těle ukládají do zásob, takže nám několik týdnů až měsíců vydrží. Naopak hydrofilní vitamíny se při přebytku v těle vyloučí močí (výjimka vit. B12) a je nutno je průběžně doplňovat ze stravy.

Minerály jsou anorganické látky, které jsou podobně jako vitamíny přijímány potravou a jsou důležité pro lidský organismus. Minerální látky podporují výstavbu tělesných tkání, regulují metabolické pochody. Některé minerály hrají zásadní roli ve snižování rizika civilizačních chorob. Jsou podstatné pro tvorbu hormonů, zajišťují životně důležitou činnost tělesných funkcí - rozmnožování, zažívání, vyměšování, metabolismus. Minerální látky se dělí na makroprvky (sodík, draslík, hořčík, vápník atd.) a stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor aj.).

Koenzym Q10
Vitamíny a minerály

Koenzym Q10

20.02.2012

Koenzym Q10 je látka, která se přirozeně vyskytuje v buňkách lidského těla, a to především v buňkách, jež jsou aktivní a zatěžované (jedná se například o buňky srdečního svalu, dál ...

Celkem článků 31