zdroj: pixabay.com
Vitamíny a minerály

Zdraví z mořských řas

Veronika Tůmová
28.04.2015

Mořské řasy jsou pro nás možná trochu nevšední, ovšem velmi přínosnou a zdraví prospěšnou potravinou, na kterou se zaměříme v dnešním článku. Obsahují až 15x více minerálních látek než běžná zelenina a celkově patří k výživově nejhodnotnějším potravinám. Mořské řasy mají omlazující i zkrášlující účinky, jsou lehce stravitelné a při pravidelné konzumaci nám mohou pomoci předejít mnoha obávaným civilizačním chorobám.

Léčivé účinky mořských řas

Mořské řasy jsou plné vysoce kvalitních a lehce stravitelných bílkovin, obsahují také vysoké množství látek, které v našem těle neutralizují kyseliny vzniklé špatným stravováním. Rozpouští tuky a hleny, snižují cholesterol. Zbavují tělo toxických látek, ale i radioaktivity. Zlepšují průchodnost cév. Jsou skvělým zdrojem stopových prvků, jejichž potřebu nemůžeme pokrýt běžnou stravou, např. organického jódu.

Některé druhy mořských řas

Nori

Je nejznámějším druhem mořské řasy, roste v chráněných oblastech a ve vodě s menším obsahem soli. Je zdrojem kvalitních bílkovin a vitamínů, štěpí tuky a zlepšuje trávení, snižuje cholesterol. Je ideální pro začátečníky, kteří chtějí začít mořské řasy začleňovat do jídelníčku.

Dulse

Tato řasa roste na skalnatých pobřežích Atlantiku, je bohatá na železo, vápník, hořčík, fosfor, jód a proteiny. V kuchyni má všestranné využití, hodí se do polévek, omáček, salátů, směsí masa a zeleniny, ale i do pomazánek.

Wakame

Dlouhá řasa rostoucí u ostrova Hokkaidó. Je velmi bohatá na vlákninu, bílkoviny, hořčík, vápník, železo, sodík a jód. Je vhodná jako prevence i jako podpůrná léčba rakoviny, čistí krev, upravuje viskozitu krve i krevní tlak.

Další druhy mořských řas

Z dalších druhů zdraví prospěšných mořských řas můžeme jmenovat oblíbenou japonskou Hikiji, vějířovitou Arame, Kombu, což je řasa rostoucí v hlubokých vodách a kterou Číňané znají jako lék na problémy se štítnou žlázou. Zároveň podporuje myšlení a dlouhověkost. A nakonec Agar, řasa působící protizánětlivě, neutralizující jedy ve střevech a snižující cholesterol, dále pak využívaná jako výživný a velmi kvalitní želírovací prostředek.

Mořské řasy v kuchyni

Řasy můžeme využívat v podobě koření a dochucovadel, ale i čerstvé, připravovat z nich zeleninové koktejly, sypat je do polévky jako pažitku, vmíchat je do salátu, nebo je naaranžovat na talíř jako nevšední a zdravou přílohu. Jsou velmi vhodné k luštěninám a obilovinám. Obvykle nepotřebují dlouhou a náročnou tepelnou úpravu, některé je dobré předem namočit jako čočku, jiné můžete hned nasypat do hotového jídla. Za syrova jsou výborné do pomazánek. Mořské řasy jsou u nás k dostání v bio obchodech, v e-shopech se zdravou výživou a v obchodech se specializací na čerstvé ryby a mořské plody.

Mořské řasy v kosmetice - pro zdravou a krásnou pleť!

Plátek řasy Nori můžete použít i jako náplast, dále je výborná na akné, opary či popáleniny. V kosmetice jsou přípravky s obsahem mořských řas sázkou na jistotu. Však jsou také mořské řasy symbolem života a přírodního bohatství oceánů. Říká se jim také plíce moře, protože produkují kyslík nutný pro život podmořských tvorů.

Pro vaši pleť jsou pak dokonalým regeneračním prostředkem, neboť:

  • hydratují a zpevňují pokožku
  • oddalují tvorbu vrásek
  • mají zklidňující, vyhlazující a zvláčňující účinky
  • chrání pleť před působením volných radikálů

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Fyzické trestání dětí - ano, nebo ne?
Chemický peeling - záchrana pleti po akné?

Další články

Křečkování aneb Diogenův syndrom
Duševní zdraví a psychologie

Křečkování aneb Diogenův syndrom

13.04.2015

Diogenův syndrom - chorobné a neorganizované hromadění nepotřebných, neužitečných a bezcenných věcí, často i odpadků, přechovávání zanedbaných zvířat a chorobná forma jakéhosi sběr ...